Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američtí nudisté cítí šanci, chtějí do reklamy na bioprodukty

Nudistka v moři – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudistka v moři – ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Největší americké sdružení nudistů cítí svoji šanci se zviditelnit a přilepšit si do společné kasy. Využít chtějí rostoucí oblibu bioproduktů, které mají často v názvu slovo nahý (naked). Ačkoliv ve své snaze zatím příliš úspěšní nejsou, věří, že se jim podaří na sebe upozornit podobně jako se to dříve povedlo hnutím za legalizaci marihuany nebo homosexuálních sňatků.

Předseda Americké asociace za nahý odpočinek (AANR) Jim Smock od října rozeslal na 100 žádostí o spolupráci různým společnostem využívajících ve svých reklamách nahotu. Podle deníku Wall Street Journal si od firem jako Nike nebo Reebok slibuje hlavně zviditelnění nudismu mezi širokou veřejností.

„Věříme, že tím přitáhneme na naše sdružení větší pozornost,“ vysvětluje deníku Smock a s úsměvem dodává: „nehledejte v tom žádné dvojsmysly“. Nudisté by podle něj mohli být pro firmy zajímavou cílovou skupinou.

Mezi typické členy sdružení totiž patří bezdětní vysokoškoláci ochotní utrácet a zároveň se zálibou v cestování. 34 tisíc členů platí roční příspěvky do společné kasy s ročním rozpočtem kolem 1,5 milionu dolarů (zhruba 29 milionů korun) a asociace sdružuje také 266 zařízení pro nudisty v USA a Kanadě (například kluby, kempy, penziony).

ČTĚTE TAKÉ:

Iniciativa Jima Smocka se zatím podle deníku nesetkala s kladnou odezvou, ačkoliv výrobků spojených se slovem „nahý“ stále přibývá. Označovány jsou tak zejména bioprodukty a na pultech amerických obchodů se už delší dobu můžete setkat s výrobky jako například nahá pizza, nahé víno nebo pivo.

Nudisté jsou na začátku

Peníze přitom nejsou jediným důvodem, proč o sobě nudisté dávají vědět. Jejich sdružení se často snaží vyjednat mírnější zákony o nudismu a veřejném pohoršování. Příklad si berou z jiných úspěšných lobbistických sdružení bojujících například za legalizaci marihuany nebo hájící práva homosexuálů.

Potvrzuje to i Tom Mulhall, člen asociace a majitel pensionu pro nudisty v kalifornském Palm Springs: „Nudisté jsou tam, kde byla komunita gayů v šedesátých letech. Hodně lidí to před ostatními raději skrývá,“ řekl deníku. Právě byznys cílený na homosexuální komunitu nyní zažívá celosvětový boom. „Nabízíme mnohem větší trh, než si zatím většina lidí myslí,“ dodává Mulhall.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...