16. října 2013 21:21, aktualizováno  21:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američtí senátoři se dohodli a dolar začal zpevňovat

Dolarová bankovka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolarová bankovka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Americký dolar ve středu na devizových trzích zpevňoval a k růstu mu pomohla především zpráva, že se americkým senátorům podařilo dosáhnout kompromisní dohody o zvýšení dluhového stropu a obnově financování amerických vládních aktivit. K euru část zisků smazal, protože dohoda zvýšila mezi investory zájem o rizikovější investice.

Kolem 20:00 SELČ dolar vůči japonskému jenu přidával 0,7 procenta na 98,82 JPY, zatímco ke koši šesti hlavních světových měn vykazoval nárůst o 0,1 procenta na 80,544 bodu. Euro vůči dolaru však 0,1 procenta ztrácelo a pohybovalo se na 1,3517 USD. Během dne se propadlo až na 1,3472 USD, což bylo nejníže za dva týdny.

ČTĚTE VÍCE:

O dohodě nyní budou hlasovat zákonodárci v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni. V Senátu se očekává rychlé schválení. Sněmovna reprezentantů bude o plánu ještě jednat.

Agentury hrozí snížením ratingu

Dolar však v růstu částečně zbrzdilo varování ratingové agentury Fitch Ratings. Ta uvedla, že by kvůli politické roztržce mohla snížit rating USA z nejvyšší známky AAA.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?