1. května 2018 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amsterdam bojuje se znečištěnými ulicemi, ze žvýkaček se budou vyrábět boty

Boty z použitých žvýkaček Gumshoe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty z použitých žvýkaček Gumshoe. | foto: Gumshoe

AMSTERDAM Gumshoe jsou první boty na světě, které se skládají z recyklovaných žvýkaček. Za vznikem bot stojí město Amsterdam, módní značka Explicit a organizace Gumdrop. Na amsterdamských chodnících ročně skončí 1,5 milionů kilogramů žvýkaček. Na čtyři páry tenisek se přitom využije 1 kilogram žvýkaček.

Město Amsterdam se rozhodlo spojit se značkou Explicit a organizací Gumdrop a využít miliony kilogramů použitých žvýkaček, které leží na chodnících. Po městě se tak objevilo několik speciálních košů určené právě pro žvýkačky. Z odpadových žvýkaček se následně vyrábí boty s názvem Gumshoe. Bota je tvořena z 20 % ze žvýkaček a svršek se vyrábí z kůže.

„Zjistili jsme, že jsou žvýkačky vyrobené ze syntetické gumy, díky tomu jsme mohli vytvořit nový typ gumy,“ řekla v propagačním videu designérka Anna Bullusová.

Voní po žvýkačkách

Boty, které mají na podrážce otisk Amsterdamu, dokonce voní stejně jako žvýkačka. Výhodou je, že se vám ale nikde nepřilepí. Gumshoe jdou do prodeje v létě a jejich cena je 199 eur. Prodávat se budou ve dvou variantách - v růžové s růžovou podrážkou a v černé s červenou podrážkou.

Boty z použitých žvýkaček Gumshoe.
Boty z použitých žvýkaček Gumshoe.

Gumdrop vyrábí ze žvýkaček designové věci jako kelímky na kávu, pravítka, frisbee a krabičky na jídlo. Všechny výrobky mají výraznou růžovou barvu typickou pro žvýkačky. Nový recyklovaný materiál Gum-Tec, z kterého se vyrábí podrážka bot Gumshoe, má na svědomí Anna Bullusová. Ta se o recyklaci žvýkaček stará už několik let prostřednictvím organizace Gumdrop.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz