22. října 2009 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amway, firma pro kterou prodává i Šárka Grossová, zvyšuje zisk

Prodejkyně Amway Šárka Grossová (na snímku se zpěvákem Petrem Mukem) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejkyně Amway Šárka Grossová (na snímku se zpěvákem Petrem Mukem) | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnosti Amway ČR, která patří mezi hlavní hráče na tuzemském trhu přímého prodeje, loni vzrostly tržby na 454 milionu korun. Amway loni v Česku zvýšila i zisk, a to z 27,8 milionu korun v roce 2007 na 30,6 milionu korun. I ostatním firmám, které se zabývají osobním prodejem, se loni v Česku navzdory příchodu hospodářské krize dařilo.

ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy společnosti Amway ČR, která je součástí americké skupiny Amway Corporation. Vyšší tržby loni v Česku vykázaly i další firmy, které se zabývají osobním prodejem.

Čtěte reportáž ze setkání pyramidových podomních prodejců Amway: Vidím tvé nadšení, řekla perla Šárka

Šéfové Amway ČR ve výroční zprávě uvedli, že firmě se loni dařilo navzdory rostoucímu počtu prodejen obchodních řetězců i nákupních center, které do souboje o zákazníky nasadily nízké ceny či slevy.

Osobní prodej v Česku

Češi formou osobního prodeje nakupují hlavně kosmetiku, oblečení, obuv, drobnou elektroniku, knihy či nádobí a domácí potřeby. Členy AOP, která v Česku působí od roku 1993, jsou společnosti Avon, Amway, Just, Lux, Mary Kay, Ranger, Oriflame, Tupperware a Vorwerk. Na celkovém trhu přímého prodeje v Česku se podle odhadů asociace tyto firmy podílejí více než polovinou. Čeští zákazníci formou osobního prodeje nakupují hlavně kosmetiku, oblečení, obuv, drobnou elektroniku, knihy či nádobí a domácí potřeby.

"V podstatě lze říci, že v oblasti maloobchodu došlo k určitému zvýšení konkurence pro přímý prodej, neboť některé subjekty používají metody a postupy, které jsou charakteristické pro přímý prodej," podotklo vedení Amway ČR.

Společnost Amway ČR má na tuzemském trhu zhruba 20.000 nezávislých distributorů, kteří prodávají čistící a prací prostředky, kosmetické výrobky, vitamíny, domácí potřeby a některé potraviny. Zhruba 80 procent celkového obratu nyní Amway ČR získává prostřednictvím svého internetového portálu.

Osobnímu prodeji se daří
Firmám, které se zabývají osobním prodejem, se loni v Česku navzdory příchodu hospodářské krize dařilo. Celkový obrat členů Asociace osobního prodeje (AOP) bez započtení DPH loni vzrostl ze 4,44 miliardy korun v roce 2007 na rekordních 4,65 miliardy korun.

Osobnímu prodeji se loni v Česku také věnovalo více lidí. Pro firmy, které sdružuje AOP, v roce 2008 pracovalo 225.076 prodejců. O rok dříve jich bylo 220.989. Za posledních šest let se počet aktivních prodejců AOP zvýšil zhruba o třetiny.

ČTK, Lidovky.cz