Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé zaplatí za energie příští rok stejně, případně mírně ušetří

Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně... | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu a plyn stejně jako letos, případně mírně ušetří. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017 oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý. Zbylou část ceny si pak určují jednotliví dodavatelé sami. Slibují, že energie zákazníkům nezdraží.

„Přikláním se k mírnému poklesu nebo maximálně ke stabilním cenám elektřiny i plynu. Drastické zdražování nečekám,“ uvedl analytik portálu TZB-info Jan Schindler. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora neovlivní ceny energií pro domácnosti ani fakt, že velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v letošní roce zpravidla rostly.

„Prudký nárůst burzovních cen elektřiny a plynu zřejmě nebude pokračovat, a proto se odběratelé elektřiny a plynu nemusí počátku roku 2017 nikterak obávat. Stále platí, že výběrem levnějšího dodavatele naopak mohou hodně ušetřit,“ řekl ČTK Gavor.

Spíše stagnaci konečných cen elektřiny příští rok očekává analytik Petr Hlinomaz. Uvedl, že u plynu pak může dojít k určitému navýšení cen až během roku, protože tržní ceny plynu a ropy by se podle něj měly držet o něco výše než letos.

Regulovaná složka stanovovaná ERÚ tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny obsahuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny energií tvoří takzvaná silová složka stanovená jednotlivými dodavateli.

Například společnost innogy, která je dominantním dodavatelem plynu v ČR už dříve uvedla, že pro její zákazníky bude aktuální topná sezona meziročně výrazně levnější. Zvýšit ceny se nechystá ani největší tuzemský dodavatel elektřiny, společnost ČEZ. Další z hlavních dodavatelů elektřiny, E.ON, pak v pátek oznámil, že zavádí nový produkt, který nabízí proti standardním produktům společnosti o 19 procent výhodnější cenu elektřiny i plynu. Růst cen v příštím roce nepředpokládají ani alternativní dodavatelé.

Stagnaci nebo mírný pokles cen energií o jedno až tři procenta příští rok předpokládá analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý. Upozornil, že i když dodavatelé s cenami pravděpodobně příliš hýbat nebudou, může se stát, že lidé nakonec příští rok zaplatí za energie více než v minulých letech. „Paradoxně o tom, kolik skutečně zaplatíme za energie, rozhodne především počasí, které je nevyzpytatelné,“ dodal Suchý s odkazem na předcházející dvě teplotně nadprůměrné zimy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!