2. října 2010 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Analytik ROH: Čína umí šikovně žonglovat s čísly

Škola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Investoři si již zvykli, že z Číny přicházejí pravidelně udivující statistiky o dvojciferných růstech prakticky čehokoliv. V poslední době se nicméně stále častěji stává, že nárůsty již tak impozantní nejsou, a investoři se logicky ptají, zda čínská ekonomika ztrácí růstový potenciál, nebo se jedná jen o dočasný výkyv.

Čínská vláda však evidentně neponechává nic náhodě a dokáže i zkušené investory alespoň na čas zmást. Příkladem jsou čísla o meziročních prodejích automobilů. Běžně tato čísla pocházela od Čínské asociace CAAM. Růst počtu prodaných automobilů letos každý měsíc slábne a přibližování k desetiprocentní hranici už nevyvolává kýžené pozitivní překvapení mezi investory.

Možná právě proto srpnová data zveřejnila poprvé a s dostatečným předstihem (již 1. září) jiná, vládní asociace CATARC a do popředí tak protlačila 59procentní růst počtu registrací, na první pohled skvěle vypadající číslo, kterého se investoři okamžitě chytli. A konzistentní čísla od CAAM, na která jsme byli zvyklí? Ta přišla až později.

Jenže 16 procent za srpen v tu dobu již nikoho nezajímalo. Byl to účel? Touha čínské vlády překonávat rekordy je opravdu silná a znovu nám připomíná, že kapitalismu se v této zemi dostává specifického pojetí. Fakt, že se poslední dobou začínají zviditelňovat čísla z jiného pohledu na průmysl, že Čína nedávno zvýšila daň na malé (a tolik žádané) automobily z pěti na 7,5 procenta a že růst čínské ekonomiky se pozvolna ochlazuje, mě nabádá k opatrnosti pro nadcházející měsíce.

I přesto jsem však přesvědčen, že automobilový průmysl má v Číně do budoucna velký potenciál a stále se zde nabízejí významné investiční příležitosti.

Jan Roh, analytik CYRRUS