Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Anglie se propadá do recese, vytáhne ji Tesco

Tesco  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: AFP

LONDÝN Britský maloobchodní řetězec Tesco v účetním roce 2008 hospodařil se ziskem více než 3 miliardy liber. Druhý největší maloobchodní řetězec světa tak dokázal vytvořit největší zisk v historii anglického obchodu. Dnes navíc oznámil, že v Evropě letos hodlá vytvořit dalších 26 000 pracovních míst, z toho má být skoro polovina v Anglii. A to vše ve chvíli, kdy Anglie čeká nejhorší propad ekonomiky od druhé světové války.

Tesco přišlo s dobrými zprávami jen pár chvil před tím, než britský ministr financí Alistair Darling oznámil, že ekonomická prognóza se prudce zhoršuje a domácí recese bude až 3,5 procenta, tedy nejhorší od konce druhé světové války. Ještě před půl rokem přitom pro letošní rok předpokládat pokles HDP zhruba o jedno procento.

Loňský zisk Tesca vyrostl oproti roku 2007 o deset procent a poprvé se tak dostal přes hranici tří miliard liber. Mezi světovými maloobchodními prodejci se tak dostal do závěsu za americký Wal-Mart, který loni převzal francouzský Carrefour. Takový zisk znamená rekord nejen pro Tesco, ale pro jakýkoli maloobchodní podnik v Británii.

Teprve před čtyřmi lety přitom společnost dosáhla zisku o miliardu liber nižší. Svými výsledky tak překonalo odhady analytiků a uvedlo, že příznivý byl i začátek letošního roku. Akcie řetězce tak na burze v Londýně zpevnily až o pět procent, zatímco trh jako celek rostl jen mírně a později se zisků zcela vzdal.

Supermarket dobývá svět i Česko

Tesco má v celém světě asi 440.000 zaměstnanců a provozuje zhruba 4000 obchodů ve 14 zemích světa, včetně České republiky. Celkové tržby loni vzrostly o 15,1 procenta a dosáhly skoro šedesáti miliard liber (zhruba 1,8 bilionu Kč).

Tesco těží hlavně ze silného růstu v Asii, kde mu pomáhá i loňská akvizice obchodů Homever v Jižní Koreji. V Británii má Tesco prospěch z vysokých marží, což mu spolu s úspěchem v Asii pomáhá neutralizovat slabý růst v Evropě a ztráty v USA.

Tesco v Česku provozuje 59 hypermarketů, 42 supermarketů, šest prodejen Tesco Expres, šest obchodních domů a 18 čerpacích stanic. Loni na tuzemském trhu otevřelo 18 nových obchodů a čtyři čerpací stanice. "V současné době jsou pro nás důležité tři priority. Je to cenová politika, díky níž nabízíme zákazníkům nejnižší ceny, kvalita našich výrobků a vyšší dostupnost obchodů," sdělil generální ředitel Tesco Stores ČR Phil J. Clarke.

Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla společnosti Tesco s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice. První byla s tržbami 54,5 miliardy korun německá obchodní skupina Schwarz, která v Česku provozuje diskontní prodejny Lidl a hypermarkety Kaufland.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...