24. prosince 2013 9:42, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Anglii pohoršil spor o muslimské prodavače, vepřové a alkohol

Zahalená žena (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahalená žena (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Nezvyklým předvánočním sporem žil v Británii obchodní řetězec Marks & Spencer a jeho zákazníci. Šlo o to, zda může muslimský prodavač odmítnout zákazníka, který po něm požaduje například vepřové maso či alkohol.

O sporu informoval například deník The Daily Telegraph

Známý řetězec nejprve umožnil svým zaměstnancům - muslimům, aby kvůli své víře odmítli obsloužit zákazníky, kteří by po nich chtěli věci, jež islámská víra zapovídá, tedy především alkohol a výrobky z vepřového masa. Pokud toto opatření přijali s povděkem muslimové, naprosto opačnou reakci to vyvolalo u zákazníků. Tisíce z nich začaly hrozit bojkotem prodejen. 

Dva dny před vánocemi vedení obchodního řetězce své nařízení zmírnilo a nařídilo, aby byli ti pracovníci, jimž jejich víra zapovídá prodávat vepřové či alkohol, přeřazeni do jiných oddělení - například k oděvům nebo do pekárny.

Anketa

Mají firmy respektovat víru svých zaměstnanců?

Ano, nemohou je nutit k něčem, co jejich víra zakazuje 78
Ne, pravidla v práci určuje zaměstnavatel 3966
Neumím jednoznačně posoudit 40

Rozzlobení zákazníci však mezi tím na Facebooku vyhrožovali tím, že své těžce vydělané libry budou utrácet raději někde jinde - například v konkurenčním řetězci Tesco. Jiní označují opatření za směšné a upozorňují, že by brzy mohli například někteří prodavači křesťanského vyznání odmítat obsloužit někoho kvůli tomu, že je gay. 

aniMiloslav Janík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!