24. prosince 2013 9:42, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Anglii pohoršil spor o muslimské prodavače, vepřové a alkohol

Zahalená žena (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahalená žena (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Nezvyklým předvánočním sporem žil v Británii obchodní řetězec Marks & Spencer a jeho zákazníci. Šlo o to, zda může muslimský prodavač odmítnout zákazníka, který po něm požaduje například vepřové maso či alkohol.

O sporu informoval například deník The Daily Telegraph

Známý řetězec nejprve umožnil svým zaměstnancům - muslimům, aby kvůli své víře odmítli obsloužit zákazníky, kteří by po nich chtěli věci, jež islámská víra zapovídá, tedy především alkohol a výrobky z vepřového masa. Pokud toto opatření přijali s povděkem muslimové, naprosto opačnou reakci to vyvolalo u zákazníků. Tisíce z nich začaly hrozit bojkotem prodejen. 

Dva dny před vánocemi vedení obchodního řetězce své nařízení zmírnilo a nařídilo, aby byli ti pracovníci, jimž jejich víra zapovídá prodávat vepřové či alkohol, přeřazeni do jiných oddělení - například k oděvům nebo do pekárny.

Anketa

Mají firmy respektovat víru svých zaměstnanců?

Ano, nemohou je nutit k něčem, co jejich víra zakazuje 78
Ne, pravidla v práci určuje zaměstnavatel 3966
Neumím jednoznačně posoudit 40

Rozzlobení zákazníci však mezi tím na Facebooku vyhrožovali tím, že své těžce vydělané libry budou utrácet raději někde jinde - například v konkurenčním řetězci Tesco. Jiní označují opatření za směšné a upozorňují, že by brzy mohli například někteří prodavači křesťanského vyznání odmítat obsloužit někoho kvůli tomu, že je gay. 

aniMiloslav Janík