Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chytrý vysavač sbírá data z místností, může je sdílet s cizími firmami. Dostal anticenu Big Brother

Model inteligentního vysavače Roomba od společnosti iRobot (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model inteligentního vysavače Roomba od společnosti iRobot (ilustrační foto). | foto: Wikimedia/Tibor Antalóczy

Praha Soutěž o největšího slídila v loňském roce vyhrály sociální síť Facebook, finanční správa a společnost iRobot. Anticeny Big Brothers jim ve čtvrtek udělila devítičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe). Facebook například dostal ocenění za invazivní a dlouhodobě nezodpovědný přístup k osobním datům.

Finanční správa za ocenění dostala za  vyžadování informací o svatebních hostinách od novomanželů a společnost iRobot za inteligentní vysavače, které dokážou sbírat osobní údaje

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. V Česku se koná od roku 2005. Ceny mají upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

Facebook získal titul v kategorii Dlouhodobý slídil, oceněn v soutěži byl už podruhé. Nominován byl podle pořadatelů každoročně z mnoha různých důvodů. „Přístup firmy Facebook se s časem nezlepšuje, spíš naopak,“ uvedl porotce a odborník na internetovou bezpečnost Pavel Růžička. Důvodem, proč nedostává anticenu každý rok, je podle něj to, že chce IuRe upozorňovat na méně známé případy.

Loni čelila firma kritice zejména za nedostatečnou ochranu uživatelských informací ve skandálu Cambridge Analytica. „Facebook zde umožňoval společnosti zabývající se ovlivňováním voličů získat a dále využívat k sofistikovanému politickému marketingu data desítek milionů nic netušících uživatelů,“ uvedli pořadatelé. Porota zaznamenala i chybu zabezpečení sociální sítě z loňského podzimu, která potenciálním útočníkům umožnila ovládat účty až 50 milionů uživatelů.

Finanční správa dostala cenu pro Úředního slídila. Porota ocenila to, že olomoucký finanční úřad vyzval novomanžele, kteří podle informací z matrik uzavírali sňatek v určitý den, aby dodali informace o jejich svatební hostině. Měli uvést útratu, počet hostů, místo hostiny a místo, kde hosté byli ubytováni. V případě, že to neudělají, hrozil správce daně statisícovými pokutami.

Vysavač sbíral data o místnostech, ve kterých se pohyboval

Inteligentní vysavač, který zabodoval v kategorii Firemní slídič, zase dokáže sbírat osobní údaje o místnostech, v nichž se pohybuje. Tato data dále mohou být podle IuRe propojována k marketingovým účelům s řadou dalších osobních údajů klientů, které iRobot sesbírá z jiných zdrojů včetně údajů o životním stylu, volnočasových aktivitách či příjmech. Společnost se přitom snaží údaje dále sdílet s firmami, jako je Amazon či Google.

Proti tomuto tvrzení se firma ohradila, údajně se nezakládá na pravdě. „Společnost iRobot neprodává a nebude prodávat data našich zákazníků, protože jejich soukromí je pro nás na prvním místě. Nikdy bychom nezklamali jejich důvěru prodejem či zneužitím zákaznických dat včetně těch, která shromažďují naše produkty. Vedle toho nesdílíme žádná data se třetími stranami bez vědomí či kontroly ze strany zákazníka,“ uvedla Zdeňka Zlatušková, která mediálně zastupuje společnost iRobot.

Výrok Velkého bratra pronesl bývalý kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík, který se zastal návrhu své strany, aby do stovek pražských škol byly instalovány bezpečnostní kamery. Uvedl, že to „není nic proti ničemu“.

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena za ochranu soukromí si odnesla spotřebitelská organizace BEUC, která zastřešuje spotřebitelské organizace napříč Evropou. Dala podnět ke kontrole společnosti Google, ve kterém upozornila na porušování předpisů o ochraně osobních údajů při získávání informací o poloze uživatelů systému Android. Koordinovaně se obrátila na dozorové orgány v sedmi členských státech EU včetně Česka.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!