Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Antimonopolní úřad odhalil celoevropský kartel výrobců obrazovek

LCD obrazovka Philips | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LCD obrazovka Philips | foto: Reprofoto

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil kartel výrobců obrazovek. Pět firem má platit pokutu v celkové výši 51,787 milionu Kč. Je to v letošním roce nejvyšší sankce, jakou ÚOHS uložil.

Rozhodnutí je zatím nepravomocné, firmy se mohou odvolat k předsedovi ÚOHS.

O existenci kartelu poskytl úřadu informace Samsung, vyvázl tak zcela bez pokuty. Platit nebude ani Philips a LG Electronics. Jejich prohřešek je už promlčený. Kartel výrobců obrazovek trval celkem šest let. Novináře o tom dnes informoval předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Firmy Samsung SDI Co., Ltd., Chunghwa Picture Tubes, Ltd., Koninklijke Philips Electronics N.V., Technicolor S.A., Panasonic Corporation, MT Picture Display Co., Ltd., Toshiba Corporation a LG Electronics, Inc. plnily kartelovou dohodu na trhu barevných obrazovek (CPT) pro televizory v letech 1998 až 2004. Firmy se na kartelu podílely různou dobu, což ÚOHS při stanovení pokut zohlednil.

"Nebyli jsme schopni prokázat, že by kartel vznikl přímo v České republice," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Světový kartel měl ale podle něj dopad i na české firmy. Musely totiž nakupovat obrazovky za ceny ovlivněné kartelovou dohodou. Případ podle Rafaje v současné době prošetřuje více národních soutěžních úřadů a také Evropská komise.

Systematické schůzování
Výrobci obrazovek se scházeli na bilaterálních i multilaterálních jednáních po řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2006. Schůzky se konaly v řadě asijských i evropských zemí. Před rokem 1998 se uskutečňovala spíše neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat více organizovaně a systematicky.

Na těchto schůzkách firmy jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali.

Úřad začal kartel prověřovat na základě žádostí o aplikaci tzv. leniency programu. Umožňuje, aby firmě, která nahlásí antimonopolnímu úřadu existenci kartelové dohody a dodá dostatečné důkazy, byla odpuštěna sankce či její část. Z tohoto důvodu byla zcela prominuta pokuta společnosti Samsung a o 50 procent byla snížena sankce pro společnost Chungwa. U Philipsu a LG Electronics nemohla být sankce uložena, neboť už uplynula zákonná lhůta pro její uložení. Firmy neplnily zakázanou dohodu po 1.červenci 2001, odkdy platí nový zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Největší pokutu má platit Technicolor, činí 13,858 milionu korun. Další sankce pro jednotlivé firmy jsou následující: Toshiba Corporation 11,726 milionu korun, Panasonic Corporation 10,373 milionu korun, MT Picture Display 9,43 milionu korun, Chunghwa Picture Tubes 6,4 milionu korun.

Pokuty mohly být ještě vyšší, ÚOHS ale neprokázal existenci dohod o rozdělení, omezení nebo kontrole výroby a o rozdělení trhu v oblasti barevných obrazovek pro televizory, které také prošetřoval. Sankcionováno nebylo ani možné určování cen, omezení nebo kontroly výroby, rozdělení trhu, včetně výměny citlivých obchodních informací v oblasti barevných obrazovek pro monitory (CDT), kterým se ÚOHS ve správním řízení také zabýval.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...