14. února 2012 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražské lampy může ovládnout Natland, potvrdil úřad

Pouliční lampa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouliční lampa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil skupině Natland převzít firmu Eltodo, která kromě jiného spravuje osvětlení v Praze a dalších městech.

Natland podle předsedy úřadu Petra Rafaje získá akcie, které představují stoprocentní podíl na základním kapitálu a hlasovacích právech ve společnosti Eltodo, a tím i možnost tuto společnost výlučně kontrolovat. Antimonopolní úřad se zabýval oblastí elektrotechnické výroby, elektromontážemi, realizacemi dopravních a parkovacích systémů a developerskou činností v oblasti nemovitostí.

Podle listopadového vyjádření mluvčího Eltoda Jana Rafaje Natland společně s J&T vyhrál ve výběrovém řízení, které probíhalo od loňského května. Konsorcium zvítězilo nad francouzským koncernem Vinci a skupinou manažerů kolem PPF.

"Vybrali jsme silného partnera, který významně zvýší finanční sílu skupiny Eltodo a který zajistí její další organický i akviziční rozvoj," uvedl v listopadu prezident Eltoda Libor Hájek.

Eltodo

Skupina Eltodo se kromě správy a údržby veřejného osvětlení v desítkách českých měst a obcí zabývá také technologií pro dopravní infrastrukturu, kam patří nejrůznější řídicí, informační a parkovací systémy.

Eltodo také technologicky zabezpečovalo například výstavbu nejvýznamnějších českých tunelů, včetně Strahovského v Praze a Klimkovic u Ostravy. Podílelo se i na stavbách tunelů na Slovensku a v Turecku. Do skupiny patří i firma Vegacom, působící v oblasti komunikačních technologií. Tržní obrat skupiny Eltodo v roce 2010 přesáhl čtyři miliardy korun.

ČTK