13. ledna 2016 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Antimonopolní úřad šetří prodej Hamé Norům. Fúze nesmí narušit hospodářskou soutěž

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel,... | foto: Hamé

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal prošetřovat prodej potravinářské společnosti Hamé norské firmě Orkla. Zahájil o tom správní řízení, ve středu to uvedl na svém webu. Orkla kunovickou firmu kupuje za 175 milionů eur (4,7 miliardy korun).

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí posoudit, zda fúze nenaruší hospodářskou soutěž na trhu.

Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus S.à.r.l. se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů. Firmy transakci oznámily už koncem loňského roku, Orkla ale na ÚOHS podala návrh na povolení fúze v pondělí. ÚOHS bude posuzovat oblast výroby různých trvanlivých a chlazených potravin, především v produktové kategorii kečupů, dresinků a steakových omáček.

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. „Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“ řekl loni k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen.

Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě. Hamé předloni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř sedmdesát procent tržeb je z České republiky a Slovenska, export firmy směřuje zhruba do čtyřiceti zemí světa na pěti kontinentech.

O Hamé měl zájem i Babiš

Včetně importovaných výrobků předloni tržby Hamé stouply o osm procent na 5,548 miliardy korun. Za loňské první pololetí se meziročně zvýšily o čtrnáct procent na 2,9 miliardy korun. Štrupl už dříve uvedl, že letos očekává tržby přes šest miliard korun. Letos firma plánuje investovat do svého rozvoje 170 milionů korun.

Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma.

Silnou tržní pozici u paštik má Hamé také v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má zhruba 2400 zaměstnanců a deset výrobních závodů, z toho sedm v Česku a po jednom na Slovensku, v Rumunsku a v Rusku.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy.

ČTK