1. listopadu 2010 13:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Antimonopolní úřad si došlápl na Sdružení pohřebnictví, soud pokutu potvrdil

Luxusní pozlacená rakev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní pozlacená rakev | foto: Reprofoto

BRNO Krajský soud v Brně potvrdil pokutu půl milionu korun Sdružení pohřebnictví v ČR, kterou mu loni uložil antimonopoloní úřad. Podle něj sdružení ovlivňovalo ceny za služby pohřebních ústavů. Soud nyní dospěl ke stejnému závěru jako Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Agentuře to dnes řekl soudce Krajského soudu v Brně David Raus.
"Některé dokumenty vydané Sdružením pohřebnictví v ČR jsou zakázaným rozhodnutím sdružení soutěžitelů, a tedy jednou z forem kartelové dohody," uvedl Raus.

Antimonopolní pravidla, která narušila hospodářskou soutěž, byla obsažena v několika dokumentech vydávaných sdružením. Šlo například o takzvaný Kodex cti a metodické materiály o tom, jak postupovat při kopání hrobů či při určení výše cen nájmu hrobových míst a služeb s nájmem souvisejících.

Tyto interní materiály obsahovaly podle Rause pravidla, která motivovala členy tohoto sdružení nepožadovat za své služby ceny nižší, než jsou obvyklé. Zakazovala také podávat informace srovnávající ceny mezi podnikateli v oboru pohřebnictví a obsahovala návod na stanovení cen za některé služby v oboru pohřebnictví.

Rozsudek soudu není pravomocný a lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Sankce není první, kterou ÚOHS v minulosti v oblasti pohřebnictví uložil. V roce 2005 vyměřil pokutu 900.000 korun společnosti A.S.A. TS Prostějov, která odmítala poskytovat služby v prostějovské obřadní síni podnikateli Pavlu Makovému. Tím podle ÚOHS zneužila svého dominantního postavení.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.