14. února 2011 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aplikace do mobilů vydělávají miliardy. Které jsou nejoblíbenější?

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA Google Translate, Traffic Panic nebo Shadow Guardian. Pod těmito jmény se skrývají v Česku momentálně nejoblíbenější aplikace pro iPhony, které lze do těchto chytrých telefonů stáhnout. Stahování aplikací, nejčastěji jednoduchých her, je módním byznisem, v němž se točí miliardy. Aplikací jsou stovky tisíc a rychle přibývají další.

Jen z internetového obchodu App Store dosud uživatelé stáhli přes deset miliard mobilních aplikací a obrovské počty stahování zaznamenávají i ostatní internetové obchody s aplikacemi. Část aplikací je zdarma, jiné stojí řádově desítky korun. Proto je kupují miliony majitelů telefonů, což vynáší obří částky.

               Pro zobrazení celé grafiky na ni klikněte

Top 5 nejoblíbenějších aplikací zdarma

Nejčastěji stahovanými kategoriemi jsou přitom hry, sociální sítě a hudební aplikace. Následují mapy, zpravodajství a počasí. "Hodně populární jsou i aplikace s velmi jednoduchou pointou," doplňuje Petr Reichl ze společnosti Tapmates, která se zabývá vývojem mobilních aplikací.

Trhu s mobilními aplikacemi dosud kraluje společnost Apple. V jejím internetovém obchodě App Store je celkem 350 tisíc různých aplikací pro iPhony a iPady, 75 tisíc z nich se zaměřuje na zábavu a hry.

Čechy nejstahovanější placenou aplikací v App Store je nyní hra Shadow Guardian, která stojí v přepočtu zhruba 19 korun. Následuje bojovka Street Fighter IV za tutéž cenu a Free TV, program, který umožňuje přijímat vybrané televizní kanály v mobilu.

Praktická aplikace Google Translate mezi Čechy dominuje

Z bezplatných aplikací v App Store pak Češi nejvíce stahují Google Translate. Ta umožňuje namluvit do iPhonu český text a Google ho přeloží do téměř šedesáti jazyků. Následuje hra o řízení dopravy Traffic Panic nebo dobrodružná hra Age of Wind.

Apple ovšem není jediným hráčem na trhu s mobilními aplikacemi. Ke slovu se v poslední době začínají výrazněji dostávat například telefony s operačním systémem Android.

Internetový obchod s aplikacemi Android Market nabízí v současné době zhruba 250 tisíc aplikací. Nejstahovanější bezplatnou aplikací je Gmail, e-mailový klient, který umožňuje automatické stahování e-mailů do telefonu, následují Google Maps, Facebook nebo hra Angry Birds. V placených aplikacích vítězí hra RoboDefense nebo předpověď počasí.

Pro majitele chytrých mobilů s operačním systémem Symbian je pak k dispozici internetový obchod Ovi Store. Ten nabízí 30 tisíc aplikací a denně si jich uživatelé stahnou čtyři miliony. "Mezi aplikacemi pro Nokii vítězí Facebook Chat," říká Lada Brůnová z Nokie.

Pro majitele smartphonů je okouzlení dam znalostí hvězdné oblohy hračkou

Chytré telefony nabízí i aplikace lifestylové nebo ryze praktické, třeba plánovače schůzek a vyhledávání míst v blízkosti majitele telefonu nebo aplikace, které nabízejí informace o aktuálním počtu parkovacích míst na záchytném parkovišti.

Populární jsou pak například i vodováha, ladička, mapa noční oblohy, test lhaní, identifikátor dešťových srážek nebo repelent, který vydává zvuky pro odpuzení komárů. V iPhonech mohou jejich majitelé číst noviny.

Nová aplikace Google Goggles vyřeší sudoku během chvilky

Aplikace lákají i programátory. "Vývoj jednoduché hry, pomůcky nebo informačního nástroje do mobilu může stát od 30 do 60 tisíc korun. Složité a propracovavané aplikace, které jsou součástí širokého celku, mohou znamenat částky v řádu stovek tisíc korun," říká Ondřej Švihálek ze společnosti Icom Vision, která se specializuje na tvorbu aplikací pro všechny mobilní operační systémy. Aplikace se prodražují, pokud mají být funkční na všech systémech. Pro každý se totiž musí programovat zvlášť.

Aplikace jsou stále zajímavější i pro firmy. "Mediální domy a reklamní agentury poptávají aplikace, které zábavnou formou zprostředkují informaci o novém produktu nebo akci," říká Švihálek. Obchodní společnosti, prodejní řetězce a distribuční sítě kladou zase důraz na svoji základní úlohu - prodej.

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - VÝJEZDY PO ČR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč