Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čínská aplikace Tik Tok tajně sleduje miliony uživatelů. Datový tunel odhalila aktualizace systému

Hacker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Praha TikTok nadále sleduje miliony svých uživatelů. Čínskou aplikaci prozradila nová aktualizace systému iOS 14, která o čtení dat informuje. TikTok měl data získávat z clipboardu, tedy pole, do kterého kopírujete a zadáváte text.

Když se během loňského podzimu přišlo na to, že mají některé programy přístup ke čtení dat z clipboardu, byli vývojáři nuceni k urychlené aktualizaci. Ta nově přináší informace o tom, zda má některý z nich k datům přístup. Díky aktualizaci se přišlo na to, že tohoto čtení se nadále dopouští například populární platforma TikTok, o čemž informoval magazín Forbes

Výzkumnící z oblasti bezpečnosti Talal Haj Bakry a Tommy Mysk odhalili čínský TikTok už počátkem roku, ale jeho vlastník Bytedance odvětil, že problém souvisí se zastaralou reklamní sadou Google Ads SDK, která byla nahrazena novým systémem.

S novou aktualizací systému iOS 14 se však ukázalo, že se jedná pouze o plané řeči a čínská společnost využívá aplikaci ke čtení dat svých uživatelů nadále. Jakmile totiž značka Apple spustila novou aktualizaci vylepšenou o hlášení, která uživatele informují o čtení dat, byla aplikace TikTok znovu usvědčena.

Nejzávážnějším faktorem na celé kauze je univerzální funkce typická pro značku Apple, kdy cokoliv zkopírované v clipboardu telefonu iPhone automaticky přechází do počítače Mac a tabletu iPad. Zároveň funkce funguje i opačně a aplikace TikTok tak může mít přístup ke všem heslům, emailům či dalších osobním údajům, které jsou vyplňovány na jakémkoliv z těchto zařízení.

Podle nejnovějšího vyjádření mateřské společnosti Bytedance je problém způsoben funkcí, která má odhalovat spamové chování a zároveň dodala, že do App Storu již odeslala aktualizovanou verzi aplikace, která tuto funkci antispamu odstranila, aby předešla zmatkům. Zároveň se zástupci aplikace nechali slyšet, že jedním ze základních pilířů jejich fungování je transparentnost, a v tomto roce očekávají odborníky z  Transparency Center.

Zda funguje podobné čtení dat i u uživatelů systému Android, zatím není jisté. Pro veškeré uživatele systému iOS však platí, že pokud využívají aplikaci TikTok, měli by si co nejdříve nainstalovat nejnovější verzi aplikace z App Storu, která by měla být v následujících dnech vydána. Do té doby by měli mít na paměti, že jejich data jsou aktivně čtena a přizpůsobit tomu i své chování na zařízeních.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...