30. března 2013 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple má patent na telefonní displej obalující okraje přístroje

Nový iPhone5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový iPhone5 | foto: ČTK

NEW YORK Americká společnost Apple podala v září 2011 patent na displej mobilního telefonu rozšířený a natažený přes okraje přístroje, informovala agentura AP. Prototyp podobného telefonu představil letos na výstavě elektroniky v Las Vegas hlavní konkurent Applu, korejská společnost Samsung Electronics.

Displej obalený přes boční strany rozšiřuje uživateli prostor, který při daném rozměru přístroje může sledovat. Využívá nové generace displejů, které nemusí být ploché jako dnešní displeje LCD.

Telefon bez rámečku a tlačítek

Patent, který Apple zveřejnil až tento týden, ukazuje telefon podobný zploštěnému skleněnému válečku. Podle patentové žádosti to umožní, aby se "funkčnost rozšířila na více než jeden povrch přístroje". Kolem displeje nebudou žádné rámečky a hrany a telefon nebude mít ani žádná fyzická tlačítka.

Apple podobně jako řada jiných technologických firem přihlašuje patenty na design svých produktů, které možná ani nikdy nevyužije. Apple o svých budoucích produktech nemluví, dokud nejsou připraveny k uvedení na trh.

Boj rivalů

Apple a Samsung jsou největšími výrobci chytrých telefonů na světě. V rámci boje o nadvládu nad trhem, jehož roční hodnota činí 346 miliard USD (6,9 bilionu Kč), spolu vedou po celém světě množství sporů o patentová práva.

Lidovky.cz, ČTK