7. března 2016 18:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple musí zaplatit 11 miliard korun za manipulování s trhem e-knih

Apple  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Apple | foto: Reuters

WASHINGTON Nejen spor s FBI o to, zda prolomit či neprolomit zabezpečení iPhonů pro vládní účely, řeší americká technologická společnost Apple. Nejvyšší soud USA se totiž v úterý odmítl zabývat odvoláním firmy proti soudnímu verdiktu, podle něhož firma uzavřela s pěti nakladateli nezákonné úmluvy o cenách elektronických knih.

Pro firmu to znamená, že podle loňské dohody o mimosoudním vyrovnání bude muset zaplatit 450 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 11,1 miliardy korun.

Ministerstvo spravedlnosti USA a prokurátoři amerických států obvinili v roce 2012 Apple a nakladatele Hachette, Macmillan, Penguin, HarperCollins a Simon & Schuster, z nezákonného spolčení za účelem zvyšování cen elektronických knih. Ty měly z původních 9 dolarů a 99 centů vzrůst v některých případech až na téměř 15 dolarů.

To technologická firma popřela a naopak tvrdila, že ceny klesly a na trh přišla další konkurence, včetně jednoho velkého hráče.

Odpovědnost Applu za vědomé spiknutí s knižními vydavateli za účelem zvýšení cen elektronických knih je jednou provždy dokázána,<CF39>“</CF> uvedl šéf antimonopolné divize amerického ministerstva spravedlnosti Bill Baer.

Proti Amazonu

Historie nelegální dohody ale sahá ještě dále do historie, a to do jara 2010, kdy Aplle připravoval uvedení svého tabletu iPad a služby iBookstore.

V roce 2013 newyorský soud shledal všechny jmenované firmy vinnými a loni jeho verdikt potvrdil i odvolací soud.

Mezitím v červnu 2015 Apple sjednal s americkými státy a skupinami spotřebitelů dohodu o vyrovnání, kterou o pět měsíců později schválil soud. Dohody o vyrovnání se žalobci uzavřela i pětice nakladatelů.

Apple porušování antimonopolních zákonů popřel. V podání nejvyššímu soudu argumentoval tím, že zachování původního verdiktu by „ochromilo inovaci a ochotu jít do rizik“. K nejnovějšímu verdiktu se však firma nevyjádřila.

Cílem nelegální dohody mělo být především podkopání pozice levných konkurenčních prodejců knih v čele s největším internetovým obchodem Amazon. Ten před uzavřením paktu mezi Applem a vydavateli ovládal 90 procent trhu. Od té doby však jeho podíl klesl na 60 procent.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.