26. července 2019 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple nedostane celní výjimku na klíčové díly k počítačům. Dělejte je v USA, navrhuje Trump

Nový počítač Applu Mac Pro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový počítač Applu Mac Pro. | foto: Reuters

Washington Americká společnost Apple nedostane celní výjimku na díly k počítačům Mac Pro vyráběné v Číně a dovážené do Spojených států. Na twitteru to v pátek napsal americký prezident Donald Trump. Firmě doporučil, aby vyráběla v USA, pokud se chce vyhnout dopadům čínsko-americké obchodní války. Trump v dalším tweetu pohrozil také internetové společnosti Google.

„Apple nebude mít nárok na nižší celní sazbu či na výjimku pro díly k počítačům Mac Pro vyráběné v Číně. Dělejte je v USA a nebudou cla!“ napsal Trump.

26.července 2019 v 17:25, příspěvek archivován: 26.července 2019 v 17:27

Apple will not be given Tariff waiver, or relief, for Mac Pro parts that are made in China. Make them in the USA, no Tariffs!

O údajném rozhodnutí Applu přesunout výrobu jednoho ze svých počítačů - nového modelu Mac Pro - z USA do Číny informoval koncem června deník The Wall Street Journal. Apple informaci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Americká vláda již uvalila cla na zboží dovážené z Číny v hodnotě 250 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). Dosud ale ušetřila výrobky oblíbené u amerických zákazníků, jako jsou například chytré telefony Apple, připomíná agentura AFP.

Trump v pátek také vystupňoval tlak na Google, tedy na další velkou americkou technologickou společnost. Varoval, že jeho kabinet se dozví o jakékoli eventuální spolupráci Googlu s Čínou, která by mohla ohrozit národní bezpečnost.

„Pokud jde o firmu Google a její vztahy s Čínou, mohou nebo nemusejí existovat obavy ohledně národní bezpečnosti. Pokud vznikne problém, dozvíme se to. Upřímně doufám, že problém nebude!!!“ napsal Trump na twitteru.

26.července 2019 v 16:02, příspěvek archivován: 26.července 2019 v 17:29

There may or may not be National Security concerns with regard to Google and their relationship with China. If there is a problem, we will find out about it. I sincerely hope there is not!!!

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.