30. října 2015 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple útočí na arabský trh. Otvírá první obchody v Emirátech

Obchod Apple v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Apple v Mnichově. | foto: Reuters

DUBAJ Americký výrobce chytrých telefonů Apple v pátek otevřel dva obchody ve Spojených arabských emirátech. Jde o jeho první pobočky v arabském světě. Obchody se nacházejí v nákupních centrech v Dubaji a Abú Zabí vedle světových luxusních značek jako Emporio Armani, Fendi či Burberry.

Podle analytiků si Apple vybral místa, kde jsou další luxusní značky, protože doufá, že osloví bohaté arabské spotřebitele svými novými luxusními chytrými hodinkami, které mohou stát až 17 tisíc dolarů. To je v přepočtu více než 420 tisíc korun.

Analytik Van Baker z výzkumné společnosti Gartner se domnívá, že přesun do Emirátů má pro Apple smysl a očekává, že společnost brzy v regionu otevře další prodejny.

Otevření obchodů přichází krátce poté, co Apple oznámil rekordní prodej za předchozí čtvrtletí díky vysokému prodeji v Číně. Apple má po celém světě 464 obchodů.

V Emirátech tvoří podle vládních údajů chytré telefony 67 procent všech mobilních telefonů v zemi. Přístroj iPhone 6 od Applu je tu nejběžnější modelem mobilního telefonu s podílem na trhu 4,9 procenta.

Nejběžnější značkou s podílem 32,6 procenta je zde však jihokorejský Samsung Electronics. Následuje Nokia s podílem 31,5 procenta a Apple je třetí s podílem 14,2 procenta, napsala agentura AP.

Iphone 6
Logo společnosti Apple v Hong Kongu.
ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?