24. ledna 2013 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple pokazil náladu na trhu, jeho akcie výrazně oslabily

Obchod Apple v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Apple v Mnichově. | foto: Reuters

LONDÝN Akcie na burzách v západní Evropě zahájily dnešní obchodování poklesem, v němž se odrážel horší výhled společnosti Apple. Ta ve středu večer oznámila výsledky hospodaření, které byly zhruba v souladu s odhady analytiků, zaostala však v prodeji klíčového produktu, tedy telefonu iPhone. Slabší je i výhled jejich prodeje.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení odepisoval zhruba 0,3 procenta a pohyboval se v blízkosti 1164 bodů. Od začátku roku, kdy se index vyšplhal na téměř dvouleté maximum, se ale pohybuje v úzkém rozpětí o šířce zhruba deseti bodů.

ČTĚTE TAKÉ:

Užší index Euro Stoxx 50, který sleduje obchodování pouze na burzách v eurozóně, po zahájení odepisoval 0,6 procenta na 2693 bodů. Vliv výsledků Apple byl přitom silnější než vliv příznivých údajů o vývoji aktivity v čínském průmyslu.

Technologické akcie na začátku obchodování vykazovaly souhrnný pokles o 0,3 procenta. Ztrátu 1,7 procenta měly například akcie společnosti ARM, která navrhuje čipy mimo jiné i do některých výrobků Apple. O zhruba jedno procento oslabovaly také akcie finské Nokie.

Pozorně sledované akcie Apple, které se obchodují na více burzách, ve Frankfurtu oslabovaly zhruba o osm procent na 352,70 eura. Před začátkem obchodování vykazovaly propad až o 11 procent. Na trhu Nasdaq akcie už ve středu večer spadly o téměř deset procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz