9. září 2014 22:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple představil nové telefony iPhone. Mají větší displej

Phil Schiller, senior viceprezident Applu představuje dvě verze iPhonu 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Phil Schiller, senior viceprezident Applu představuje dvě verze iPhonu 6. | foto: Reuters

CUPERTINO  Americká technologická společnost Apple v úterý představila dva nové telefony iPhone a chytré hodinky Apple Watch. Firma tak poprvé od prezentace tabletu iPad v roce 2010 předvedla produkt z nové kategorie. Nové telefony nesou označení iPhone 6 a iPhone 6 Plus a mají výrazně větší displej než jejich předchůdci.

Telefon iPhone 6 má displej s úhlopříčkou 4,7 palce (12 centimetrů), u přístroje iPhone 6 Plus je úhlopříčka dokonce 5,5 palce (14 centimetrů). To je výrazný posun proti čtyřem palcům u předchozích modelů iPhone 5C a iPhone 5S. Apple se donedávna větším úhlopříčkám bránil, poukazoval přitom na horší kvalitu obrazu a obtížnější ovládání jednou rukou.

Co se hodinek týče, ty mají dotykový displej a budou se dodávat ve dvou velikostech. Fungovat ale budou jen spolu s přístrojem iPhone. Apple Watch by se měly objevit na trhu začátkem příštího roku. Jejich cena bude začínat na 349 dolarech (zhruba 7 500 korun).Hodinky budou mimo jiné schopny převzít některé funkce telefonu, se kterým budou propojeny.

Apple bude hodinky nabízet ve standardní, sportovní a luxusní edici. Apple Watch jsou prvním produktem nové kategorie, který firma vytvořila pod vedením generálního ředitele Tima Cooka. Ten v roce 2011 nahradil v čele podniku legendárního Steva Jobse, který brzy poté zemřel na rakovinu. Původně se předpokládalo, že nové hodinky ponesou název iWatch.

Phil Schiller rozebírá výhody většího displeje, jímž je iPhone 6 vybaven.
Phil Schiller, senior viceprezident Applu
Apple CEO Tim Cook představuje nový iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Sál v Cupertinu se zaplňuje. Nikdo ještě s jistotou neví, s čím Aplle přijde.

Nové telefony jsou ve srovnání s předchůdci i rychlejší a jejich baterie mají delší životnost. Navíc jsou vybaveny barometrem, díky němuž budou moci uživatelé například zjistit, jaké překonali převýšení. Firma začne nové telefony ve Spojených státech dodávat 19. září. Předobjednávky začne přijímat již tento pátek.

Apple v úterý představil i platební systém Apple Pay, který umožní používat telefony iPhone místo kreditních karet a platit jejich prostřednictvím v obchodech.

Společnost Apple úterní prezentaci vysílala živě prostřednictvím internetu. Řada uživatelů se však potýkala s výpadky v přenosu, na což si mnozí stěžovali prostřednictvím internetové služby Twitter.

V rámci prezentace vystoupila rovněž populární irská hudební skupina U2. Ta při této příležitosti vydala své nové album s názvem Songs of Innocence, které bude zdarma dostupné všem uživatelům internetové služby Apple iTunes.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.