20. července 2011 8:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple překvapil, jeho akcie letí prudce vzhůru

Obchod firmy Apple v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod firmy Apple v New Yorku | foto: Reuters

NEW YORK/SAN FRANCISCO Americká společnost Apple hospodařila v minulém čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 7,31 miliardy dolarů (asi 126,4 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o téměř 125 procent. Tržby se zvýšily o 82 procenta na 28,57 miliardy dolarů (asi 494,1 miliardy USD.

V obou případech je to vysoko nad očekáváním analytiků a mnohem více, než se čekalo.

Firma překvapila i pokud jde o prodej tabletů iPad. Těch během čtvrtletí prodala 9,25 milionu. Od loňského dubna, kdy se tablety poprvé objevily na trhu, už jich Apple prodal téměř 29 milionů.

KOSMICKÁ LOĎ JAKO NOVÉ SÍDLO APPLU

Zisk na akcii ve třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 25. června, vystoupil na 7,79 USD, zatímco ve stejném období loni činil 3,51 USD.

Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali, že zisk na akcii dosáhne 5,85 USD a tržby 24,99 miliardy dolarů.

Tablety v prodeji vedou

U ostatních produktů už byl růst prodeje méně impozantní než u tabletů, i tak ale pokračoval relativně svižným tempem. Prodej počítačů Mac vzrostl o 14 procent na 3,95 milionu, což je nejslabší čtvrtletní růst za poslední dva roky.

Firma zveřejnila výsledky až po skončení úterního obchodování, během něhož akcie společnosti zpevnily o 0,8 procenta. Po zveřejnění výsledků nicméně akcie v elektronických systémech přidaly až sedm procent, a vystoupily tak na historické maximum 405 dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!