Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple prý posílá údaje z iPhonů reklamním firmám, nyní čelí žalobám

iPad vs. iPod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad vs. iPod | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Apple, výrobce iPhonů a iPadů, čelí dvěma žalobám u federálního soudu ve Spojených státech, které byly podány minulý týden. Žaloby se týkají neoprávněného pomáhání inzerentům k vytváření profilů iPhonových a iPadových uživatelů.

Obě žaloby (Lalo vs. Apple a Freeman vs. Apple) byly předloženy den před Vánoci v okrsku Severní Kalifornie. Lala zastupuje firma Kamber Law - tým, který stojí za soudním vyrovnáním 2,4 milionu dolarů při aféře Quantcastu "zombie cookie". Druhou žalobu podala právnická firma, která se nedávno soudila se serverem Youporn kvůli "čmuchání ve webové historii".

Obě žaloby vycházejí z informací článku z Wall Street Journalu o tom, jak smartphony špehují své majitele. WSJ detailně popsal, jak aplikace na iPhonech a telefonech s operačním systémem Android vysílají osobní informace - včetně lokace uživatele, pohlaví, věku, kontaktů a identifikačního kodu telefonu.

Článek ještě mimochodem zmínil, že tyto informace jsou občas předávány reklamním agenturám.

Reklamní agentury se můžou dozvědět prakticky vše
Žaloby se soustředí na zjišťování specifických identifikačních čísel iPhonů a iPadů – toto číslo je pro mobil přibližně to samé jako občanský průkaz pro člověka. Pokud je toto číslo odhaleno, může být využito k vytvoření profilu milovníka Applu.

Revoluční dotykový laptop iPad

"iPhone a iPad přišel na trh vybaven s nástroji nutnými k detekci jejich geografické polohy. Kombinací těchto dat se specifickými údaji o telefonu dostává inzerent nesmírné množství informací o uživateli telefonu," píše se v žalobě Freeman vs. Apple.

Z pohledu inzerenta, který je zapojen do nedovoleného sledování, je tato cesta perfektním návodem ke zjišťování zájmů uživatelů internetu, pokračuje spis.

Spis obžaloby dále prohlašuje, že došlo k narušení počítačových a spotřebitelských práv, stejně jako "ke zneužití soukromého majetku". Obviňuje Apple, že "pomáhal aplikacím a podporoval je" v této ilegální činnosti.

Apple a Google se již dříve bránily tím, že jejich aplikace potřebují svolení uživatelů dříve, než začnou zjišťovat jejich osobní informace. Přesto výzkumní pracovníci z Dukovy univerzity v minulém roce zjistili, že androidovské aplikace sdílejí informace bez  svolení.

Rok 2010 v obrazech

"Povolení neříkají uživatelům jakým způsobem budou jejich data využita a v některých případech zneužita," řekl tehdy novinářům Landon Cox, počítačový profesor z Dukovy univerzity.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....