3. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple půjde před soud kvůli cenám elektronických knih

Pracovníci společnosti Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci společnosti Apple. | foto: Reuters

NEW YORK Americký technologický gigant Apple dnes stane před soudem kvůli obviněním z konspirace, která údajně vedla k růstu cen elektronických knih. "Tato kauza v podstatě stanoví pravidla pro internetový obchod," řekl bývalý vedoucí pracovník Federální obchodní komise (FTC) David Balto.

Informovala o tom agentura Reuters.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni v dubnu obvinilo Apple a pět předních vydavatelů knih ve Spojených státech z kartelových dohod ohledně cen elektronických knih.

"Obvinění vydavatelé se spojili s firmou Apple. Jejich společným cílem bylo omezit cenovou konkurenci v prodeji elektronických knih," uvedlo tehdy ministerstvo.

Podle obvinění přinutila kartelová dohoda spotřebitele "zaplatit za elektronické knihy o desítky milionů dolarů více, než by jinak platili".

ČTĚTE TAKÉ:

Generální prokurátor státu Connecticut George Jepsen v dubnu řekl, že dohoda zvýšila celkové náklady spotřebitelů o více než 100 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy Kč).

Apple bude před soudem sám, protože vydavatelé se již dohodli na urovnání obvinění. Souhlasili, že změní svou cenovou politiku a zaplatí ve prospěch spotřebitelů celkem 164 milionů dolarů (3,25 miliardy Kč). Podle ministerstva tato dohoda již vedla k poklesu cen elektronických knih pro spotřebitele.

"Jsem přesvědčen, že vláda bude schopna soudu předložit přímé důkazy, že Apple se vědomě účastnil konspirace směřující ke zvýšení cen elektronických knih," uvedla minulý měsíc soudkyně Denise Coteová, která má případ na starosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz