Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple začal prodávat iPad. Zatím jen v USA

První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | foto: Reuters

NEW YORK Jako dobře organizované šílenství vypadalo sobotní zahájení prodeje očekávaného tabletu iPad firmy Apple na Manhattanu v New Yorku. Vlajkový obchod společnosti obklopilo několik tisíc lidí, z nichž někteří před obchodem na vytoužený přístroj čekali několik dní. Na místě také byly televizní štáby, desítky novinářů a fotografů.

Krátce po deváté ranní se pak nad prostranstvím u Páté avenue mezi 58. a 59. ulicí naproti známému hotelu Plaza rozlehly nadšené výkřiky - to když se do obchodu dostali první zájemci o iPad. Procházeli špalírem zaměstnanců obchodů v modrých tričkách, kteří je povzbuzovali tleskáním.

První verze iPadu

iPady, které půjdou do prodeje jako první, budou mít pouze bezdrátové připojení WiFi a budou stát 499, 599 a 699 dolarů (od 9400 do 13.200 Kč) podle kapacity uchování dat. Verze, které se připojí i na sítě třetí generace 3G, půjdou do prodeje během dubna, a to za 629, 729 a 829 dolarů.

Ještě větší aplaus pak připravili pro ty, kdo se z útrob podzemního obchodu, nad nímž se tyčí působivá skleněná krychle s logem společnosti Apple, vraceli se zbrusu novými iPady. Šťastní majitelé jejího nejnovějšího výrobku, tenkého přenosného počítače s dotykovou obrazovkou, pak iPady po opuštění obchodu triumfálně zvedali nad hlavu. Zejména ty první z nich nezřídka obklopil hrozen fotografů a kameramanů. I s tím samozřejmě Apple počítá - pečlivě budovaným představením získává zdarma publicitu, o jaké se jiným firmám ani nesní.

Zákazníci, kteří si přivstali, pak měli naději na svých patnáct minut slávy. Jednou z prvních majitelek iPadu se v New Yorku stala i Belgičanka Isabelle. "Čekala jsem před prodejnou od pěti, jsem šťastná, že iPad mám. Mám už iPhone, se kterým jsem spokojená, ale tohle zařízení je větší, takže si na něm budu moci pohodlněji číst třeba knihy."


Zda rozruch kolem této novinky Apple vydrží, ukážou až následující měsíce. Přístroj, na němž si lidé budou moci číst elektronické knihy, hrát hry, prohlížet multimediální soubory či zpracovávat podklady do práce, by podle mnoha odborníků mohl změnit obor přenosných počítačů. Podle některých odhadů by se ho letos na celém světě mohlo prodat kolem sedmi milionů kusů. V Evropě by se měl objevit ke konci dubna.

Revoluce v oboru i pomoc pro vydavatele tisku
Dosavadní recenze iPadu ve Spojených státech jsou převážně velmi kladné. Vyzdvihovaly především jeho zaměření na technicky méně zdatné uživatele, nízkou váhu, velkou výdrž na baterie či snadné ovládání. iPad podle nich má na to, aby na poli výpočetní techniky změnil pravidla hry.

"Věřím, že toto nádherné zařízení s dotykovou obrazovkou od Applu by mohlo nesmírně změnit obor přenosných počítačů a ohrozit převahu laptopů. Jeho rozhraní ovládané prsty by nakonec mohlo předstihnout rozhraní ovládané myší, které mělo převahu několik desetiletí," uvedl například recenzent listu The Wall Street Journal.

Fronta před Apple Storem při uvedení iPadu na trhNěkteří analytici očekávají, že by iPad mohl znamenat značnou vzpruhu i pro vydavatele tisku, který se v posledních letech ve Spojených státech potýká se značnými poklesy prodejů. Pokud by se nové zařízení od Applu masově rozšířilo a firma zaznamenala s elektronickými knihami podobný úspěch jako s prodejem digitální hudby a videa, mohl by iPad pro vydavatele znamenat významný zdroj zisků. Na trhu s elektronickými knihami se také po dnešním uvedení iPadu očekává konkurenční souboj Applu s firmou Amazon, která jej se svou čtečkou Kindle dosud ve Spojených státech ovládá.

Kritici novinky od společnosti Apple nicméně poukazují na absenci některých technologií, jako například flashového videa, kamery, mikrofonu, čtečky paměťových karet nebo USB portu. Za nedostatek považují někteří odborníci i neschopnost provádět více operací najednou. V době, kdy stále více monitorů nebo televizorů používá poměr stran 16:9, je také poněkud archaické rozlišení obrazovky iPadu 4:3.

Pokud by se předpovědi expertů splnily, nebyl by to první přelomový výrobek, který firma Apple uvedla. Společnost z kalifornského Cupertina například stála za prvním masově rozšířeným osobním počítačem. Díky MP3 přehrávači iPod a obchodu iTunes zase provedla revoluci na trhu s digitální hudbou. Její iPhone, pokus o novou koncepci mobilního telefonu, se pak v posledních letech stal vzorem, který napodobují prakticky všichni ostatní výrobci.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...