19. dubna 2011 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple žaluje Samsung za nestoudné kopírování

Obchod firmy Apple v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod firmy Apple v New Yorku | foto: Reuters

SAN FRANCISCO/SOUL Americký výrobce elektroniky Apple zažaloval jihokorejského rivala Samsung Electronics za údajné kopírování jeho populárních mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad. Samsung podle Applu tyto přístroje "otrocky" napodobuje ve své řadě mobilních telefonů a tabletů Galaxy, napsala agentura Reuters.

Žaloba se soustředí na designové prvky, jako je například vzhled ikon na obrazovce. "Takovýto druh nestoudného kopírování je špatný," řekla mluvčí Applu. Samsung uvedl, že bude na žalobu reagovat "přiměřenými právními prostředky, aby ochránil své duševní vlastnictví".

Steve Jobs představuje iPad2

Podle analytiků bude reakce Samsungu na žalobu pravděpodobně umírněná, protože Apple byl loni druhým největším zákazníkem podniku. "Od Applu je to spíše symbolický krok," řekl k žalobě analytik John Park z firmy Daishin Securities. "Samsung zřejmě nebude reagovat agresivně, protože Apple je jeho klíčovým zákazníkem v oblasti součástek," dodal.

Samsung jako jediný konkurent
Společnost Apple uvedla mobilní telefony iPhone na trh v roce 2007 a od té doby již prodala více než 100 milionů těchto přístrojů. Loni firma zahájila prodej tabletů iPad, které se rovněž staly velkým hitem. Analytik John Jackson ze společnosti CCS Insight upozornil, že Samsung je nyní v podstatě jediným skutečným konkurentem Applu v oblasti tabletů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!