19. října 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Apple zvýšil tržby oproti loňsku o dvě třetiny, jeho akcie ale prudce klesají

Bývalý generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs. | foto: ais.badische-zeitung.de

SAN FRANCISKO Americká společnost Apple hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 4,31 miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč), což je proti stejnému období loni nárůst o 70 procent. Podobně tržby se zvýšily o 67 procent na 20,3 miliardy dolarů (asi 358,1 miliardy Kč).

Výsledky překonaly odhady analytiků, zklamal však prodej tabletů iPad a zhoršily se také marže, na což akcie firmy reagovaly prudkým poklesem. Zklamáním je i výhled na nejbližší období.

Ředitel Applu Steve Jobs se navíc pustil do konkurence jako je Google nebo Research In Motion (RIM), kteří vyrábějí podobné výrobky jako je tablet iPad. Jobs konkurenční výrobky označil za propadák a řekl, že nemají šanci na trhu uspět. Ani ostrá Jobsova slova však nepomohla změnit náladu mezi investory, kteří se akcií jeho firmy po zveřejnění výsledků zbavovali.

Zisk na jednu akcii v posledním čtvrtletí dosáhl 4,64 USD
Akcie ztrácely i více než sedm procent, což byla největší denní ztráta za dva roky. Obchodování bylo na okamžik i pozastaveno.

"Ta nynější záplava sedmipalcových tabletů bude DOA (dead on arrival - propadák hned po dodání - pozn.)," řekl Jobs analytikům. "Jejich výrobci dostanou tvrdou lekci, protože ty tablety jsou příliš malé," řekl Jobs na adresu výrobců jako je Samsung nebo Dell. Kvůli onemocnění se Jobs konference s analytiky neúčastnil už dva roky.

Fiskální rok firmy skončil 25. září. Zisk na jednu akcii v posledním čtvrtletí dosáhl 4,64 USD, a zvýšil se tak proti předchozím 2,77 USD, kde byl o rok dříve. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Apple vytvoří na jednu akcii zisk 4,08 USD. Apple je druhou největší korporací v klíčovém indexu Standard & Poor's. Větší je pouze energetický kolos Exxon Mobil.

Apple svými iPady neuspokojil plně poptávku
Pokud jde o iPady, tam se jako problém ukázaly výrobní potíže. Apple nedokázal uspokojit poptávku a část zájemců musela na iPady dlouho čekat.

Během čtvrtletí firma prodala asi 4,19 milionu iPadů, zatímco trh očekával asi pět milionů. Tablety iPad mají monitor o velikosti 9,7 palce (kolem 25 centimetrů).

Investory nepotěšil ani výhled na nynější čtvrtletí, co se tvorby zisku týče. Apple sice předpověděl, že bude mít tržby kolem 23 miliard dolarů, zatímco trh čekal 22,3 miliardy dolarů, u zisku na akcii ale firma počítá jen s částkou 4,80 USD proti částce 5,06 USD, kterou čekal trh.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!