17. ledna 2011 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Applu padají akcie, šéf Jobs opouští firmu kvůli nemoci

Steve Jobs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs | foto: Reuters

NEW YORK Ředitel americké technologické společnosti Apple Steve Jobs kvůli zdravotnímu stavu opět přechodně opouští firmu. Zůstává sice šéfem podniku, každodenní činností byl ale pověřen provozní ředitel Tim Cook, o němž se v minulosti už několikrát hovořilo jako o možném Jobsově nástupci. Akcie Applu ve Frankfurtu po zprávě prudce spadly a ztrácely více než sedm procent.

"Na mou vlastní žádost mně správní rada udělila zdravotní volno, abych se mohl věnovat svému zdraví," stojí ve zprávě, kterou dostali zaměstnanci a ze které citují agentury. "Ve funkci výkonného ředitele ale zůstávám a budu také u hlavních strategických rozhodnutí, která bude třeba učinit," oznámil Jobs.

Cook už firmu vedl asi před dvěma lety, kdy Jobs podstoupil transplantaci jater a zdravotní volno měl asi půl roku. Jeho absence tehdy velmi nepříznivě zasáhla akcie firmy, protože na trhu se hojně spekulovalo, že se Jobs nakonec bude muset svého místa vzdát, a firma tak přijde nejen o svého spoluzakladatele, ale především o vizionáře.

Steve Jobs představil nový iPhone firmy Apple

Akcie Applu na burze ve Frankfurtu během dne mírně zpevňovaly. Po zprávě o dalších zdravotních problémech šéfa podniku se ale vydaly prudce dolů a v okamžiku odepsaly až sedm procent. Kolem 15:30 ztrácely asi 6,1 procenta a byly těsně nad 244 eury za kus. Ve Spojených státech se dnes kvůli státnímu svátku neobchoduje.

Lidovky.cz, ČTK

Hotel U Dubu v Tanvaldě
Hotel U Dubu v Tanvaldě

Údolí Kamenice, Tanvald, okres Jablonec nad Nisou
3 990 000 Kč