8. července 2013 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Arabové chválí české lázně. Darkov má novou muslimskou modlitebnu

Karvinské Lázně Darkov otevřely novou modlitebnu pro své muslimské klienty, kterých stále přibývá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karvinské Lázně Darkov otevřely novou modlitebnu pro své muslimské klienty, kterých stále přibývá. | foto: MAFRA - Adolf Horsinka

KARVINÁ Karvinské Lázně Darkov otevřely novou modlitebnu pro své muslimské klienty, kterých stále přibývá. Speciálně upravená modlitebna v centrálních Rehabilitačních sanatoriích má kromě části určené pro modlení také zázemí s posezením, televizí s arabskými programy a počítači s přístupem na internet i bezbariérové sociální zařízení.

Vybudování modlitebny za 180 tisíc korun z poloviny zaplatily lázně a z poloviny arabská komunita. V době postního měsíce ramadánu, který začíná 9. července, budou mít arabští klienti připravenou modlitebnu také v Sanatoriích Klimkovice na Ostravsku.

Lázně Darkov měly modlitebnu pro arabské klienty i dříve. Byla v přízemí areálu a sousedila s čajovnou, ale při rostoucím množství zahraničních klientů podle mluvčí lázní Evy Kijonkové přestávala postupně stačit, a navíc nevyhovovala ortodoxním muslimům.

Nová modlitebna vznikla z někdejších prostorů pro cvičení a má rozlohu 80 čtverečních metrů. Obchodní ředitelka lázní Petra Filipová uvedla, že stavební úpravy trvaly tři měsíce a po nich následovaly náročné úpravy interiéru, na které dohlíželi přímo arabští partneři.

ČTĚTE TAKÉ:

Modlitebna je vyzdobena dekoracemi, které si lázně objednaly v Kuvajtu, jako jsou například koberce nebo náboženské texty. Korány a naučné knihy o islámu jsou nejen v arabštině, ale i v češtině. "Počítáme s tím, že i mezi česky mluvícími klienty jsou lidé vyznávající islám," uvedl provozně-technický ředitel lázní Jakub Čánek.

Věhlas v arabském světě

Z téměř 13 tisíců klientů, kteří se v lázních ročně léčí a rehabilitují, tvoří arabská klientela podstatnou část a stále jí přibývá. Do Darkova přijíždí z arabského světa také mnoho lidí na vozíčku.

"Léčíme u nás i nejsložitější choroby a poúrazové stavy, není to tak dlouho, kdy jsme tu měli velmi významnou klientku, která málem zahynula při autonehodě. Operovali ji na špičkové klinice v USA a rehabilitovat přijela k nám," uvedl Čánek. Arabským klientům vycházejí lázně vstříc nejen zázemím pro motlitby, ale také speciálním jídelníčkem a provozem čajovny.

Výdej jídla až po západu slunce

Vždy v době ramadánu vyčleňují speciální místnost pro arabské klienty také Sanatoria Klimkovice. "Je orientována na východ. To je v podstatě jejich jediný požadavek," řekl prokurista sanatorií Jozef Dejčík.

Vzhledem k tomu, že muslimové během ramadánu nesmějí od východu do západu slunce jíst, upravují lázně i výdej jídla a také léčbu. České kuchaře v lázních učil arabský kuchař.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ramadánu se musí přizpůsobit i personál a vydávat stravu až po západu slunce. U těžších zdravotních případů s tím musí počítat také lékaři a přizpůsobit zdravotní péči," řekl Dejčík.

Dodal, že počet arabských klientů v sanatoriích se letos mírně zvýšil. Je to podle něj hlavně díky tomu, že jezdí za speciálními terapiemi, které Klimkovice nabízejí. Jezdí také hodně dětí do dětské léčebny.

Lidovky.cz, ČTK