6. října 2012 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč Areva nedostaví Temelín? Ignorovala český atomový zákon

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

Za vyřazením francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu Temelína stojí prý skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. Areva si proti rozhodnutí ČEZ podala v pátek námitku.

ČEZ v odůvodnění podle informací listu z vysoce důvěryhodného zdroje napsal, že Areva fakticky "popřela dodávku na klíč za předem stanovenou cenu v předem stanoveném čase". Informaci přinesla Mladá Fronta DNES Firma prý u některých položek například uvedla, že předem není schopná říct cenu s tím, že bude prostě tržní.

ČTĚTE TAKÉ:

 V nabídce bylo také řečeno, že když uzavřená smlouva na dodávku dostavby Temelína nebude v případě času či ceny odpovídat realitě, může se ze strany Arevy změnit a firma si vše potřebné doúčtuje.

Francouzi údajně také v nabídce ignorovali některé podmínky českého atomového zákona, například pokud jde o zajištění přepravy některých součástí dodávky. "Nebylo to prostě tak, že by udělali jednu chybu, která by se dala opravit. Bylo to překvapivé, ale jako by v řadě částí téměř ignorovali zadávací podmínky," uvedl zdroj.

Zástupci ČEZ v pátek v oficiálním prohlášení sdělili, že důvody vyřazení Arevy z tendru jsou obchodní i zákonné a jsou zásadního charakteru. Bližší výtky nechtěla firma komentovat do doby, než proběhne případné odvolání Arevy. V tendru zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

ČTK, Lidovky.cz