4. února 2013 21:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Argentina krotí inflaci, zmrazila ceny v supermarketech

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentinská vláda zmrazila na dva měsíce ceny zboží ve většině maloobchodních sítí. Buenos Aires se tím snaží utlumit vysokou inflaci, která je největším zdrojem obav domácího obyvatelstva a která je v pozadí ostrého sporu mezi vládou a Mezinárodním měnovým fondem.

Zmrazení cen platí pro každé zboží v sítích supermarketů Walmart, Carrefour, Coto, Jumbo, Disco a dalších. Toto seskupení, které se na argentinském maloobchodním trhu podílí asi 70 procenty, se na tom dohodli s ministerstvem obchodu, sdělila státní tisková agentura Telam.

Nepřesné údaje o inflaci
Nevládní ekonomové odhadují roční inflaci v Argentině na 30 procent, zatímco vládní statistiky tvrdí, že inflace je jen desetiprocentní. Vláda přitom říká, že chce v jednáních s odbory udržet růst mezd do 20 procent, což naznačuje, že oficiální údaje nebere vážně ani ona sama.

Mezinárodní měnový fond na konci minulého týdne oficiálně konstatoval, že Argentina zveřejňuje nepřesné údaje o inflaci, a porušuje tak své členské závazky. V listopadu chce výkonná rada fondu zhodnotit, zda Argentina tento problém napravila. Bez nápravy chce fond přistoupit k sankcím včetně zbavení Argentiny hlasovacího práva a přístupu k úvěrům.

ČTĚTE TAKÉ

Argentinský index spotřebitelských cen podle analytiků ztratil věrohodnost v roce 2007. Tehdy Nestor Kirchner, manžel a předchůdce nynější prezidentky Cristiny Fernándezové, nahradil profesionální statistiky úředníky jmenovanými politiky a zavedl novou metodologii. Ta přestala odrážet skutečnou inflaci vyvolávanou zvyšováním množství peněz v oběhu.

Vláda zatím nepřijala doporučení na zlepšení metodologie, která vypracovali odborníci Mezinárodního měnového fondu a argentinští ekonomové. Ministr hospodářství Hernán Lorenzino však o víkendu v reakci na kritiku fondu řekl, že vláda začne od čtvrtého čtvrtletí tohoto roku používat nový inflační index.

Lidovky.cz, ČTK