4. května 2012 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Argentinský parlament schválil zestátnění YPF. Španělé se bouří

Argentinský parlament schválil zestátnění ropné firmy YPF.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinský parlament schválil zestátnění ropné firmy YPF. | foto: ČTK

BUENOS AIRES Dolní komora argentinského parlamentu drtivou většinou schválila zestátnění společnosti YPF, která je největším ropným producentem v zemi.

Vyvlastnění podílu španělského koncernu Repsol v YPF už minulý týden schválil argentinský Senát, nyní bude moci zákon podepsat prezidentka Cristina Fernándezová.

Podnik již jednou státní byl
Podnik byl v minulosti státní, Argentina jej ale spolu s dalšími společnostmi v 90. letech zprivatizovala. Nyní obě komory parlamentu daly zelenou ke zestátnění 51 procent akcií YPF, které patří Repsolu.

ZESTÁTNĚNÍ YPF

Fernándezová nedávno oznámila, že chce YPF zestátnit, protože do něj prý Repsol dostatečně neinvestoval a to vede k nedostatku energetických produktů v zemi. Repsol to odmítá, ale prezidentčin plán padl v Argentině na úrodnou půdu, protože mnoho jejích obyvatel je vůči zahraničním společnostem podezřívavých a jsou přesvědčeni o tom, že politika volného trhu z 90. let jejich zemi na začátku tohoto tisíciletí přivedla k bankrotu.

"Všechny společnosti, které působí v Argentině, Repsol i ti ostatní, musejí pracovat ve prospěch veřejného zájmu, což v tomto případě znamená energetickou soběstačnost Argentiny," prohlásil podle agentury Reuters těsně před hlasováním Agustín Rossi, poslanec vládní Justicialistické.

Španělé jsou v ulicích
Španělsko proti vyvlastnění protestuje. Repsol už dříve oznámil, že za svůj podíl bude chtít asi 10,5 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun).

Argentina nemá v úmyslu takovou částku vyplatit a spor se téměř jistě dostane před mezinárodní soudy. Vláda v Madridu jako protiopatření omezila dovoz bionafty z této jihoamerické země.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz