14. dubna 2015 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Armáda chce koupit další letadla Casa. Kvůli předchůdcům padla obvinění

Česká armáda plánuje nakoupit další dva letouny CASA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda plánuje nakoupit další dva letouny CASA. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Náčelník generálního štábu Petr Pavel prosazuje rozšíření flotily, česká armáda plánuje ke čtyřem stávajícím nakoupit další dva letouny CASA. Cena letadel by neměla převýšit 1,6 miliardy korun.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková řekla, že v souvislosti s plánem postupného vyřazení tryskových Jak 40 se uvažuje o jejich náhradě. 

„Jednou z variant je i pořízení dalších dvou letounů Casa, možné je i urychlení projektu středního transportního letounu,“ uvedla. Hlavním argumentem pro investici do letounů Casa je společná logistika, která by byla levnější než při provozování jiného typu.

O nákupu letounů Casa za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Letouny Casa v držení české armády provázely poruchy, kvůli kterým vojáci několikrát provoz letadel zastavili. O plánu nákupu dalších letadel informoval deník E15.

Protikorupční policie počátkem března navrhla podat obžalobu v kauze nákupu těchto letadel. 

V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. 

Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení. Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo, ačkoli to stanovuje zákon. 

Parkanová trvá na tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za absurdní.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!