9. prosince 2016 19:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Asociace restauratérů vyzývá Senát, aby protikuřácký zákon vrátil

Klasická „čtyřka“ prašivka na pražské Letné. Elektronická pokladna je vyšla na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klasická „čtyřka“ prašivka na pražské Letné. Elektronická pokladna je vyšla na... | foto: Jan BezuchaMAFRA

PRAHA Protikuřácký zákon je dalším krokem k likvidaci živnostníků v pohostinství a snížení prodeje tabákových výrobků pravděpodobně nepřinese. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR).

Zákon v pátek schválila Sněmovna. Asociace vyzvala senátory, aby normu Sněmovně vrátili k dopracování. AHR za absurdní považuje například požadavek zákona, aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu.

Zákaz kouření v restauracích považuje AHR spíše za politický akt některých stran, protože trh se postupně reguluje sám. Opatření bude zvláště u venkovských hospod znamenat další likvidaci drobných živnostníků, varuje asociace. „Pokud dosud odhadujeme počet uzavřených restaurací na 20 procent, pak můžeme očekávat další uzavření provozů nejpozději od května příštího roku,“ uvedla AHR.

Asociace uvítala, že ze zákona zmizel požadavek na regulaci cen nealkoholických nápojů. Stejně tak byla z normy vypuštěna odpovědnost hostinských za mladistvé, kteří se zdržují v provozovně, ale alkohol konzumovali někde jinde. „Sankce za porušení zákona v tomto bodě však v zákoně zůstaly,“ upozornila asociace.

Za absurditu sdružení považuje povinnost hostinských nalévat alkohol pouze tomu, kdo nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému. „Osobně bych za těchto podmínek restauraci neprovozoval, protože prodej, byť samotného piva, se za těchto podmínek stává velmi rizikovou záležitostí,“ uvedl prezident AHR Václav Stárek.

Takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválili poslanci, přináší úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale neschválili úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamíří do Senátu.

ČTK