5. února 2014 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Astronomická odměna pro exšéfa Googlu: přes dvě miliardy v akciích

CEO společnosti Google Eric Schmidt na konferenci v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CEO společnosti Google Eric Schmidt na konferenci v Číně. | foto: ČTK

NEW YORK Výkonný předseda amerického internetového gigantu Google Eric Schmidt dostane akcie firmy v hodnotě 100 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun) a dalších šest milionů dolarů v hotovosti (122,2 milionu korun) jako odměnu za to, jak se v uplynulém roce podílel na výkonnosti firmy.

Schmidt byl generálním ředitelem Googlu deset let do roku 2011, kdy vedení firmy převzal její spoluzakladatel Larry Page. Google pak zvýšil Schmidtův roční plat z jednoho dolaru na 1,25 milionu dolarů. Zároveň mu tehdy přiznal nárok na odměnu v podobě akcií a opcí o celkové hodnotě 100 milionů dolarů, také rozloženou do čtyřletého období.

Podle agentury Reuters je to podruhé za necelé tři roky, kdy bývalému generálnímu řediteli Googlu byla přiznána tak velká odměna v akciích.

Google odmění Schmidta akciemi s omezenými právy. Schmidt by je měl dostávat v průběhu čtyř let, a to počínaje květnem 2015. Bonus v hotovosti mu naopak firma vyplatí příští týden.

Šéf Googlu Page a další spoluzakladatel Googlu Sergey Brin měli v roce 2012 každý základní plat jeden dolar ročně. Stejně velký plat dostávali i každý předešlý rok od roku 2004, napsal Reuters.

Lidovky.cz, ČTK