Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

AT&T koupil americkou část T-Mobile, za každého klienta dal tisíc dolarů

T-Mobile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile | foto: Reuters

NEW YORK Americký telekomunikační operátor AT&T koupí od německé společnosti Deutsche Telekom její americkou mobilní divizi T-Mobile USA za 39 miliard dolarů (zhruba 670 miliard Kč) v hotovosti a akciích. Vznikne tak největší provozovatel služeb pro mobilní telefony ve Spojených státech. AT&T tak zaplatí za každého klienta konkurenčního operátora přibližně 1147 dolarů (asi 19.800 Kč).

Pokud by se stejným způsobem oceňoval i třetí největší mobilní operátor v USA, společnost Sprint Nextel, vycházela by jeho hodnota přibližně na 57 miliard dolarů (asi 984 miliard Kč). To je skoro čtyřikrát tolik, jaká je nynější tržní cena. Ta se pohybuje kolem 15 miliard USD.

AT&T ovládne trh, hrozí vyšší ceny
Transakce se ale zřejmě stane terčem intenzivního zkoumání ze strany regulačních orgánů kvůli obavám, že by mohla vést k nárůstu cen. AT&T proto předpokládá, že její dokončení zabere zhruba rok. AT&T je nyní druhým největším mobilním operátorem v USA, zatímco firmě T-Mobile USA patří čtvrtá příčka.

Sloučená skupina bude kontrolovat zhruba 43 procent amerického trhu se službami pro mobilní telefony. Tržní podíl nynější jedničky Verizon Wireless činí 34,5 procenta. Verizon Wireless má v současnosti 102 milionů zákazníků, AT&T 96 milionů a T-Mobile USA 34 milionů, napsaly agentury AP a Reuters.


Čtěte také:

T-Mobile postihl rozsáhlý výpadek sítě. Tisíce lidí v Česku se nedovolaly

Velké ryby přestupují. Českou spořitelnu povede Kysilka,      T-Mobile Vašina


Na území USA zbydou jen tři operátoři
Transakce sníží počet mobilních operátorů pokrývajících celé Spojené státy ze čtyř na tři. Skupina Public Knowledge zabývající se ochranou zájmů veřejnosti přitom označila eliminaci jednoho z těchto čtyř operátorů za "nemyslitelnou". "Známe výsledky podobných dohod. Jsou to vyšší ceny, menší možnost výběru a méně inovací," uvedl prezident skupiny Gigi Sohn.

T-Mobile USA nabízí ve srovnání s AT&T relativně levné zákaznické programy.

AT&T chtějí přimět zákazníky, aby více utráceli
Generální ředitel AT&T Randall Stephenson uvedl, že jeden z cílů akvizice bude přimět zákazníky T-Mobile USA k přechodu na chytré telefony, u kterých se platí vyšší měsíční poplatky.

Analytička Rebecca Arbogastová ze společnosti Stifel Nicolaus předpokládá, že převzetí firmy T-Mobile USA bude čelit přísnému přezkoumání ze strany Federální komise pro telekomunikace (FCC) i ministerstva spravedlnosti.

Dodala, že v případě schválení transakce budou regulátoři pravděpodobně požadovat, aby sloučená skupina prodala některé aktivity.

Internet se dostane i do venkovských oblastí
Viceprezident AT&T Wayne Watts, který má na starosti právní záležitosti podniku, zdůraznil, že služby pro mobilní telefony jsou vysoce konkurenčním trhem. Upozornil, že ve většině velkých amerických měst je minimálně pět mobilních operátorů a že ceny v uplynulých deseti letech klesaly i navzdory konsolidaci tohoto odvětví.

Společnost AT&T ve snaze naklonit si regulátory uvedla, že investuje dalších osm miliard dolarů do rozšíření superrychlého bezdrátového připojení k internetu do venkovských oblastí. Jejím cílem nyní bude pokrýt touto sítí 95 procent obyvatel USA namísto dříve plánovaných 80 procent.

Deutsche Telekom obdrží od AT&T za T-Mobile USA 25 miliard dolarů v hotovosti. Získá rovněž ve společnosti AT&T osmiprocentní podíl, a stane se tak jejím největším akcionářem. Deutsche Telekom podniká i v České republice a na Slovensku. Firma je většinovým akcionářem českého telekomunikačního operátora T-Mobile a slovenského Slovak Telekom.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...