13. prosince 2018 18:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Designové láhve Pilsner Urquell se na iDNES.cz dražili letos v prosinci již... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designové láhve Pilsner Urquell se na iDNES.cz dražili letos v prosinci již... | foto: Pilsner Urquell

PRAHA Sedmý ročník tradiční vánoční dražby deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz překonal částkou 2 759 988 korun loňský rekord. Výtěžek dostane Centrum Paraple, jež pomáhá lidem upoutaným na vozík kvůli poškození míchy.

Letošní aukce pivních láhví Pilsner Urquell byla rekordní v několika ohledech. Vynesla vozíčkářům nejvyšší sumu 2 759 988 korun, jen první tři dražitelé překonali svými příhozy celý výnos loňské aukce a rekordní byly i desítky minut, o které se dražba protáhla.

Desítka láhví připomene po jedné události z každé dekády uplynulých sta let.

Dražilo se deset láhví, které v roce stého výročí vzniku Československa navrhli symbolicky Čech a Slovák: Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm, kreativní ředitelé sklárny Bomma ve Světlé nad Sázavou. Designéři a skláři vložili do láhví symboliku výročí prostřednictvím sta vybroušených faset po obvodu láhve nebo užitím trikolory v křišťálové zátce.

Každou z láhví navíc ozdobili pískovaným letopočtem a přípitkem, který upomíná na významnou událost z příslušné historické dekády. Například k roku 1918 se váže přípitek na nezávislost, rok 1989 oslavuje obnovení svobody a rok 1998 připomíná úspěch hokejistů na olympiádě v Naganu. Snímky všech láhví najdete ve fotogalerii.