Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ježíšek se netrefil? Nevhodného dárku se můžete zbavit v aukci

Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | foto: Shutterstock

PRAHA Aukční portál Aukro.cz se letos připravil na vlnu nevhodných vánočních dárků, které každoročně chtějí lidé prodat po svátcích přes internet, a zřídil k tomu speciální stránku. Sdělila to mluvčí portálu Michaela Papežová. Loni se lidé po svátcích nejčastěji zbavovali oblečení.

"Na Aukru každoročně zaznamenáváme po Vánocích zvýšený počet předmětů vložených do prodeje. Často se jedná právě o dárky, při nichž se lidé netrefili do vkusu nebo třeba velikosti obdarovaného," uvedla Papežová.

Loni se popisek 'nevhodný dárek' nejčastěji objevoval u dámských kabelek. Se zájmem obdarovaných se nesetkaly také mobilní telefony, drobné elektrospotřebiče a knihy.

Při výběru dárku se lidé často netrefí. Řada dárků proto končí ve skříni nebo je lidé prodávají právě na internetu, obchodníci také stále častěji umožňují nerozbalené zboží v lednu vrátit, ačkoli jim to zákon neukládá.

ČTĚTE DÁLE:

Podle průzkumu, který Aukro uspořádalo mezi svými uživateli, je výběr vhodného dárku často obtížný. Mnoho Čechů daruje svým blízkým pod stromeček dárky, aniž by věděli, zda si je lidé v okolí vůbec přejí.

Například 60 procent lidí plánuje darovat svým blízkým kosmetiku a parfémy, i když pouhá třetina lidí si myslí, že si ji blízcí přejí. Obdobné je to s knihami, s oblečením nebo s poukázkami - ačkoli si lidé nemyslí, že je blízcí pod stromeček chtějí, rozhodli se jim je darovat.

Češi nakupují dárky sami

Češi dárky nejraději nakupují sami než ve společnosti někoho dalšího. Jen čtvrtina lidí si k nákupu vánočních dárků přizve někoho dalšího. Častěji volí nákup o samotě ženy, kterých v obchodech takto nakupuje téměř 80 procent, ukázal průzkum.

Naopak muži si ve více případech přizvou k nákupu vánočních dárků doprovod. "Zatímco ve společnosti někoho dalšího nakupuje dárky 22 procent žen, mužů takto nakupuje téměř třetina. Častěji si totiž s výběrem dárku neví rady a rádi si proto nechají poradit," dodala Papežová.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.