Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Austrálii vybudují tunely pod dálnicemi. Kvůli ptákům emu

Emu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emu | foto: Shutterstock

SYDNEY Austrálie připravuje výstavbu podchodů pod Tichomořskou dálnicí na východním pobřeží kontinentu, aby jich mohli pro bezpečnost svou i lidí používat nelétaví ptáci emu.

Podle odborníků na divokou faunu je však nepravděpodobné, že třetí největší pták na světě, který může běžet rychlostí až 50 kilometrů v hodině, bude podchod používat. "Emu jsou velcí ptáci s malým mozkem," zdůraznil Gary Whale ze společnosti Birdlife Australia. Informuje o tom agentura Reuters.

Úřad spravující silnice ve státě Nový Jižní Wales připravuje plán na minimalizaci dopadu zlepšování Tichomořské dálnice na nepočetnou populaci emu v pobřežním pásmu. Tato komunikace patří k nejrušnějším a nejnebezpečnějším silnicím v zemi.

Každý rok v posledním desetiletí na této rušné komunikaci zahyne 20 až 40 lidí. Úřady to vedlo k investici stovek milionů dolarů na vylepšení dálnice, z níž chtějí eliminovat místa častých nehod.

Whale však upozornil, že připravovaná nová část dálnice přetne oblasti v Clarence Valley, v nichž emuové nacházejí potravu a rozmnožují se v ní. Nakonec by to mohlo vést k vyhynutí jejich pobřežní populace.

Zvláštní průchody pod mosty pro bezpečný přechod ptáků-běžců byly koncipovány kvůli dopadům na životní prostředí. Pro emu jsou v nich zahrnuty čtyři podchodní struktury, tři jsou vysoké pět a půl metru, poslední má na výšku čtyři metry, uvedl mluvčí silničního úřadu.

Tunely pro zvířata

Ptáci emu mohou dorůstat výšky až dva metry. Tunely pro zvířata jsou v rámci australských dálnic již budovány například pro koaly či plazy. Jsou na nich umisťovány také závěsné lanové mosty pro živočichy jako jsou vačice.

Konečné rozhodnutí o podchodech pro ptáky emu by mělo padnout do konce letošního roku. Whale ale nevěří, že by je ptáci používali, jelikož na to nemají dostatečnou inteligenci. Ta je příčinou i toho, že je velmi obtížné je odehnat například z oplocených polí. Farmáři "otevírají brány, aby je přiměli k odchodu. Pět metrů odtamtud emu vráží hlavou do oplocení, ale nedokáže se naučit, že je tam otvor, jímž může projít", vysvětlil Whale.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.