26. srpna 2009 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Austrálie rozjíždí gigantický projekt, plyn z rezervace pro Čínu

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CANBERRA Australské ministerstvo životního prostředí dnes schválilo gigantický projekt zkapalněného zemního plynu (LNG) Gorgon. Projekt za 50 miliard australských dolarů (744 miliard Kč) má být budován v přírodní rezervaci na ostrově Barrow u západoaustralského pobřeží. Klíčová odbytiště tamního plynu budou v Číně, která se tak stane jeho největším odběratelem.

Souhlas ministerstva byl jednou z hlavních podmínek partnerů v projektu pro schválení celého podniku. Projekt řídí americká ropná společnost Chevron, která má v Gorgonu 50 procent, a po čtvrtině v něm mají americký koncern Exxon Mobil a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

Chevron uvedl, že partneři by měli o projektu s konečnou platností
rozhodnout v nadcházejících měsících. Ještě si musí od australského ministerstva energetiky zajistit těžební licence a od státu Západní Austrálie souhlas s rozvojem.

Projekt má být budován v přírodní rezervaci na ostrově Barrow u
západoaustralského pobřeží. Podmínkou souhlasu ministerstva byla zejména ochrana místní fauny, zejména ohrožených želv.

Projekt Gorgon si v minulých týdnech zajistil klíčová odbytiště v Číně a Indii. Smlouva s čínskou společností PetroChina za 41 miliard dolarů byla dosud největším obchodním kontraktem mezi oběma zeměmi. PetroChina se dohodla odebírat z Gorgonu 3,25 milionu tun plynu ročně po dobu 20 let a stala se největším zákazníkem projektu.

Plánovaná produkce projektu má činit 15 milionů tun ročně. Gorgon bude zahrnovat tři těžební oblasti a závod na zpracování plynu. Měl by vytvořit až 6000 pracovních míst a masivně rozšířit celkovou australskou produkci LNG.

V reakci na nárůst poptávky po plynu se nyní v oblasti Asie a Tichomoří pracuje na zhruba desítce projektů LNG. Řada z nich má začít fungovat kolem poloviny příštího desetiletí a podle analytiků zůstanou některé nevytížené, pokud si včas nezajistí dostatek zákazníků.

Dlouhodobý výhled poptávky po LNG je však velmi nadějný, zejména v USA a Evropě, a poptávka v Číně a Indii se zvýší, jakmile tyto země vybudují více terminálů, řekl agentuře Reuters Tony Regan ze singapurské konzultantské firmy Tri-Zen.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?