8. října 2015 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Auta a lá James Bond bude vyrábět méně lidí. Aston Martin chystá vyhazovy

Daniel Craig a Aston Martin v bondovce Skyfall | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Craig a Aston Martin v bondovce Skyfall | foto: Skyfall

GAYDON (VELKÁ BRITÁNIE) Britský výrobce luxusních vozů Aston Martin plánuje významně snížit počet zaměstnanců. Součástí změn bude rovněž expanze na trhu s elektromobily a vozidly kategorie crossover. S odvoláním na vyjádření mluvčího automobilky o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Aston Martin proslavily mimo jiné modely vozů, které se objevují ve filmech o agentovi 007 Jamesi Bondovi. Automobilce ale po finanční krizi z let 2007 až 2008 prudce klesly tržby. V roce 2013, ze kdy jsou k dispozici poslední dostupná čísla, firma hospodařila se ztrátou před zdaněním 25,4 milionu liber (935,9 milionu korun).

Výkonný ředitel Aston Martin Andy Palmer, který byl do funkce jmenován před více než rokem, se nyní snaží hospodaření ztrátové automobilky změnit k lepšímu.

A mezi vystavovanými nechybí ani 'Bondovský' Aston Martin

„Provedeme čisté snížení celkové pracovní síly společnosti,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí automobilky s tím, že škrty budou „významné“. Pracovníky ve výrobě snižování stavu prý nezasáhne, konkrétní čísla ale mluvčí nesdělil.

Automobilka, která vznikla před 102 lety a má sídlo v Gaydonu ve střední Anglii, na začátku tohoto roku zaměstnávala zhruba 2100 lidí. Firma podle Reuters tratí na tom, že nepatří pod žádnou větší automobilovou skupinu.

Společnost v dubnu získala od svých hlavních akcionářů asi 200 milionů liber, kterými chce plánovanou expanzi pomoci financovat. V jejím rámci by tak měl vzniknout první model z kategorie crossover, který bude kombinovat prvky typické pro sportovně-užitkové vozy a klasické limuzíny.

Do konce tohoto roku by také mělo padnout rozhodnutí ohledně umístění nové továrny.

ČTK