8. září 2011 7:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Auta drží český průmysl. Bude ale hůř

Autosalon (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autosalon (ilustrační foto). | foto: Autosalon Brno.

PRAHA  Výrobce krytů motorů, palubních desek a dalších plastových dílů pro auta, společnost JC Interiors Czechia, čtyřnásobně zvětší svou továrnu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Společnost náležící do mezinárodního koncernu Johnson Controls vytvoří na Žatecku do tří let celkem 547 nových pracovních míst.

Automobilovému průmyslu patří v Česku první příčka v objemu tržeb i exportu. A přes ekonomické potíže Evropy se mu až překvapivě stále daří. Podle dat statistického úřadu zde objem produkce v červenci narostl meziročně o 38 procent.

INFOGRAFIKA


Například Škoda Auto zaznamenala v sedmém měsíci rekordní počet 68 500 prodaných vozů, proti loňsku o deset tisíc víc. Růst prodeje však táhnou hlavně čínský, indický a ruský trh. Objem produkce navyšuje také nošovická automobilka Hyundai, která na přelomu září a října spustí výrobu na třísměnný provoz.

Výsledky ovlivnilo i počasí

Český průmysl sice v posledních měsících ztrácí tempo, ale stále roste. Ani srpnový průzkum nálad mezi manažery neodhalil rychlý nástup krize. A vše nasvědčuje tomu, že se mírný růst průmyslu udrží až do konce roku.

Hlavním tahounem růstu zůstává export, který i v červenci rostl o 9,3 procenta. Přebytek obchodní bilance za prvních sedm měsíců dosáhl 113,5 miliardy korun, a přiblížil se tak hodnotě za celý loňský rok. Jen za červenec kladné saldo mezi vývozem a dovozem představovalo 14 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Objem průmyslové výroby se v červenci podle oznámení statistiků meziročně zvedl o 4,4 procenta. Růst mohl být i vyšší, letošní červenec měl totiž o jeden pracovní den méně než ten loňský.

Výslednou hodnotu mohly pokazit i mírnější venkovní teploty. Výroba nápojů totiž ve sledovaném měsíci klesla o víc než 15 procent. Skoro desetiprocentní pokles v oboru energetiky může souviset s tím, že se domácnosti, firmy a úřady po většinu měsíce obešly bez zapnuté klimatizace.

V minulém týdnu zveřejněný průzkum nálad mezi manažery, který pravidelně provádí banka HSBC s firmou Markit Economics, dokonce hovoří o mírném zlepšení. Růst průmyslové výroby i objem přijatých zakázek podle průzkumu v srpnu překonal úroveň předchozího měsíce.

Přesto nikdo nepochybuje, že ekonomické potíže Evropy dorazí i do Česka. Otázkou je, kdy. Zakázky průmyslových podniků v Německu klesly podle tamního ministerstva hospodářství v červenci ve srovnání s předchozím měsícem o 2,8 procenta, mnohem výrazněji, než se čekalo. Tuzemští ekonomové odhadují, že konec růstu českého průmyslu přijde za několik měsíců.

Pokles může nastat v lednu

"Největší kandidát je pak z našeho pohledu leden, kdy svoji roli sehraje i vyšší statistická základna. Každopádně nelze vyloučit dočasný meziroční pokles průmyslu ani do konce roku," uvedl například analytik Komerční banky Jiří Škop.

Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře se růst průmyslu ve druhém letošním pololetí udrží okolo tří procent. Pokud se pokles dostaví, bude podle analytiků jen mírný.

Opakování až dvacetiprocentních propadů průmyslu zaznamenaných v první polovině roku 2009 prý reálné není. "Rozdíl je přinejmenším v úrovni investic a zásob," vysvětluje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na rozdíl od situace před třemi lety nemají podniky přeplněné sklady ani přehnaný rozsah investic do navyšování výroby.

Ne všem odvětvím se daří. Jak vyplývá z údajů statistického úřadu, třináct ze 23 sledovaných oborů průmyslu skončilo se záporným znaménkem. Proti loňsku je na tom hůře například potravinářství, výroba elektrospotřebičů nebo dřevozpracující průmysl.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?