Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Auta se 'šidičem' emisí nestáhneme. Nic jim není, říkají čeští prodejci

Škoda Auto uznala, že v 1,2 milionech jejích aut je nainstalovaný podvodný software. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto uznala, že v 1,2 milionech jejích aut je nainstalovaný podvodný software. | foto: Škoda Auto

PRAHA Autobazary tvrdí, že na svých tržbách zatím nijak nepocítily skandál s manipulováním emisních testů u vozů z koncernu Volkswagen. Auta s podvodným softwarem, který je nainstalovaný také v 1,2 milionu škodovek, z prodeje stahovat nechtějí.

Není důvod se bát, shodují se čeští prodejci ojetin. Na jejich parkovištích přitom jistojistě stojí řada aut s nainstalovaným programem, který umí ovlivnit měření toxických emisí. Právě výše zmiňovaný podvod zasadil tvrdou ránu pověsti Volkswagenu.

„Aktuální situace naše prodeje nijak neovlivnila a neovlivní. Vozy z koncernu VW patří dlouhodobě mezi nejkvalitnější a nejžádanější ojeté vozy na českém trhu. Upravený software řídicích jednotek, který navíc reflektuje spíše americkou metodiku a hodnoty měření, kvalitu vozu nijak neovlivní,“ míní Martin Foltýn ze společnosti Autoesa, která patří mezi významné prodejce ojetin v Česku.

Stejný názor zastávají i další oslovení prodejci jako AAA Auto, Tukas či samotná Škoda Auto, která má vlastní síť prodeje zánovních aut. O něco méně optimistický je analytik Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus, který se zaměřuje na automobilový trh.

„Bezstarostnost prodejců nesdílím. Podle mě budou dotčená auta hůře prodejná,“ myslí si Šimara. Nejčastějším argumentem společností nabízejících ojetá auta je to, že všechny dieselové vozy od Volkswagenu – navzdory ovlivňujícímu softwaru - splňují unijní normu pro emise a technicky jim není co vytknout. I proto je neplánují z prodeje stahovat.

Jen na okraj: autobazary nejsou schopné přesně vyčíslit, kolik aut z jejich nabídky manipulativní software má. Na celém světě je jich kolem jedenácti milionů, z toho zhruba desetinu tvoří vozy od Škody Auto, která je dceřinou společností Volkswagenu.

CO NA TO ŠKODA

  • Všechny nové vozy značky Škoda nabízené v EU s dieselovým motorem, musejí splňovat emisní normu Euro 6.
  • Plní tak všechny zákonné požadavky a předpisy v oblasti životního prostředí. Dotčeny jsou vozy s motory řady EA 189. Jedná se o již dříve vyrobené vozy, které jsou v provozu.
  • Dotčená vozidla jsou absolutně bezpečná a schopná každodenního provozu. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se aktuální situace podepsala na vývoji prodeje ojetých vozů naší značky.
  • Majitele dotčených vozů svoláme do autorizovaných servisů, kde proběhnou příslušná technická nápravná opatření, na kterých aktuálně pracujeme.
  • Náklady na případná nezbytná technická opatření převezme koncern Volkswagen.

Vítězslav Pelc, PR manažer Škody Auto

„Stahování z prodeje neplánujeme. Instalovaný software nemá, podle informací, které máme k dispozici, žádný negativní vliv na provoz vozidla,“ podotýká Pavel Kunert, šéf marketingu společnosti Tukas, která nabízí nová i ojetá auta. Ani ona údajně žádnou změnu v prodejích nepocítila.

Autobazary sázejí především na to, že Češi přistupují k výběru auta striktně racionálně. Zajímá je hlavně spotřeba, výkon a cena. „Zákazníci emise dle našich dlouholetých zkušeností při koupi ojetých vozů neřeší. Lidé posuzují při rozhodování o koupi automobilu spíše faktory, které mají přímý dopad na jejich peněženku,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel společnosti AAA Auto.

„Při technické kontrole by problém nastat neměl. Podle mě u českých zákazníků převládne racionalita,“ potvrzuje mínění autobazarů analytik ČSOB Petr Dufek. V případě nuceného stažení dotčených aut s manipulativním softwarem z prodejů by firmy zřejmě žádaly náhradu škody po výrobci vozů, tedy koncernu Volkswagen.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...