9. listopadu 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Autobazary AAA bolestivě osekaly své pobočky a vrátily se k zisku

Autobazar AAA Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar AAA Auto | foto: ČTK

PRAHA Autobazary AAA Auto vykázaly za letošní třetí čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk 23 milionů korun, proti loňské ztrátě 200.000 eur. Firmě pomohlo zejména snížení počtu poboček a stažení se z Maďarska a Rumunska. Nejlepší prodeje má firma ve středních Čechách a na západním Slovensku.

Celkové výnosy od července do září jsou o 9,6 procenta nižší než ve druhém čtvrtletí letošního roku. To bylo zapříčiněno především tradičně slabšími prodeji v průběhu letních měsíců.

AAA Auto

Skupina AAA Auto působí na trhu již 17 let. V současné době provozuje síť 25 poboček v České republice a na Slovensku. V roce 2008 prodala skupina AAA Auto celkem 60.557 automobilů. Akcie společnosti se obchodují na burzách v Praze a Budapešti.

Příčinou meziročního poklesu byl zejména nižší počet autocenter, která společnost provozovala po restrukturalizačních opatřeních a odchodu z neziskových trhů v Maďarsku, Polsku a Rumunsku, a také náročnější podmínky na automobilovém trhu obecně.

Hospodaření bylo podle analytické společnosti Atlantik FT díky úsporným opatřením ziskové již druhé čtvrtletí po sobě. "Společnost je tak na cestě dosažení cíle čistého zisku za celý rok 2009. Růst ziskovosti bude do budoucna záviset na rychlosti ekonomického zotavení. Prodeje ojetých vozů jsou totiž stále nepříznivě zatíženy oslabenou spotřebitelskou poptávkou," uvedl analytik Milan Vaníček.

Praha je stabilní
Dopady ekonomické krize se nicméně v České republice a na Slovensku projevují nerovnoměrně. Pobočky ve stabilnějších oblastech, jako je Praha a střední Čechy nebo západní Slovensko, zaznamenaly zhruba desetiprocentní respektive šestiprocentní nárůst, zatímco prodeje jako celek byly taženy dolů slabší výkonností regionálních autocenter.

Celkový konsolidovaný hrubý zisk dosáhl 10,3 milionu eur, tedy o 11,5 procenta méně než v předchozím čtvrtletí letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!