23. března 2010 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Autobazary hlásí obrat, trh s ojetinami se začíná vzpamatovávat z krize

Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | foto: Lidové noviny

PRAHA Po loňském propadu způsobeném krizí začínají prodeje ojetin v tuzemských autobazarech opět růst. Prodejci zaznamenali v březnu proti lednu růst poptávky o zhruba dvě třetiny a téměř desetiprocentní meziroční nárůst. Nejlépe se přitom prodávají vozy střední a nižší třídy, vyplývá z informací firem.

Podle statistiky největší tuzemské sítě AAA Auto se nyní nejlépe prodávají vozy jako je VW Passat, Ford Mondeo, Peugeot 407 nebo Renault Laguna v ceně od 200.000 do 300.000 Kč. "Zákazníci se letos vracejí k dražším vozům kombi s dieselovými motory," uvedl ředitel výkupu Petr Vaněček.

V letošním roce se podle něj zvedl zájem i o dražší vozy jako Mercedes E, Audi Q7, BMW X5, které byly loni jen dost obtížně prodejné. Díky oživení poptávky čeká AAA v nejbližších dnech půlmiliontý prodaný automobil od svého založení v roce 1992.

Jarní oživení poptávky potvrdil i Luboš Vorlík z Auto Diskont. "Řada zákazníků za poslední dva roky nákup vozu odkládala a teď si musí koupit novější automobil, protože náklady na údržbu toho starého jsou už neúměrně vysoké," dodal.

Stejně jako v segmentu nových vozů došlo v prodeji ojetin podle Pavla Hrušky ze Štěpánek Auto s nástupem krize k razantnímu propadu cen a snížení celkového objemu prodejů. "S ohledem na ceny nových vozů nebyli zákazníci ochotni platit standardní ceny odpovídající jejich opotřebení. Současný stav je oproti prvotnímu šoku již stabilizován. Bylo třeba rychle optimalizovat ceny a reagovat ještě pružněji na vývoj trhu," podotkl.

V druhém největším bazaru Auto Esa zůstávají podle mluvčího Pavla Foltýna obecně nejprodávanější vozy domácí značky Škoda. Modely Fabia, Octavia a Felicia obsadily první tři místa. Následují Ford Mondeo a Focus a VW Passat.

Proti prodeji v tuzemských autobazarech dovoz ojetých aut v lednu a v únoru pokračoval v poklesu. Meziročně se import snížil o 15 procent na 14.911 vozů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz