13. června 2013 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilka Avia v Česku končí, výroba se přesouvá do Indie

Avia D120 4x4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avia D120 4x4 |

PRAHA Ashok Leyland, indický majitel automobilky Avia, se rozhodl zavřít továrnu v pražských Letňanech a skončit by měla i tuzemská prodejní síť Avie. Výroba nákladních vozů tradiční české značky tak v Česku skončí a přesune se do Indie.

"Koncern Ashok Leyland nedávno rozhodl, že během letošního roku zruší výrobu nákladních aut v pražských Letňanech, demontuje výrobní zařízení a rozprodá budovy i pozemky," řekl týdeníku Ekonom představitel velké české firmy s úzkými vazbami na indický automobilový průmysl, který si přál zůstat v anonymitě.

Veškeré duševní vlastnictví se podle něho převede do Indie, kde Ashok Leyland právě začíná montovat obdobný model. Podle zdroje Ekonomu se automobily odvozené od Avie budou montovat v Indii. Výkonný ředitel společnosti Tomáš Jiřička odmítl informace listu potvrdit.

Avia

Avia

Podle indického listu Hindustan Times bude vůz uveden na trh v červenci. Se spuštěním montážních linek a výrobou potřebných dílů pomáhají odborníci z pražské firmy Avia Ashok Leyland.

Skupina Ashok Leyland sice hodlá obdobná vozidla ze svého indického závodu vyvážet téměř do celého světa, ale nikoli do zemí Evropské unie, uvedl zdroj. Firma o chystaných změnách zatím veřejně neinformuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Avia loni zvýšila tržby o 56 procent na 665 milionů korun, stále ale byla ve ztrátě, prodej se zvýšil o dvě třetiny na 1003 aut. Za letošek firma dosud zhotovila čtyři kompletní vozidla.

Součástí koncernu Hinduja Group, jehož vlajkovou lodí je druhá největší automobilka v Indii Ashok Leyland, je Avia od roku 2006. Ke konci roku 2012 zaměstnávala 227 pracovníků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!