8. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilka Hyundai: Čeští dělníci se bouří proti Korejcům

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA/NOŠOVICE Nelidské pracovní podmínky, příliš mnoho přesčasů a zaměstnavatel hluchý k požadavkům dělníků. To vše již minulý týden vyvrcholilo ve spontánní hodinovou stávku pracovníků automobilky Hyundai v Nošovicích na severní Moravě.

Nespokojenost s postojem korejského vedení firmy vedla v pondělí ráno místní odbory k vyhlášení stávkové pohotovosti. "Situace je tak třaskavá, že lidé mohou opětovně sami od sebe přerušit práci," popsal situaci v továrně Josef Středula, předseda odborového svazu Kovo.

Rozbuškou, která situaci v Nošovicích vyhrotila, se podle odborů staly nadužívané přesčasy. Jádrem celého sporu jsou však obecné pracovní podmínky a atmosféra v továrně.

"Dlouhou dobu vedení vše zdůvodňovalo tím, že se jedná o zkušební provoz. Ten ale skončil v listopadu a pracovní podmínky se nezlepšily," zdůvodňuje Středula, proč dělníkům došla trpělivost.

Podle odborářů jsou v nošovické továrně na denním pořádku tvrdé finanční postihy, nebo dokonce vyhazov pro každého, kdo si postěžuje na pracovní podmínky.

"Někteří pracovníci nemají během směny čas odskočit si na toaletu. To nemá nic společného s pracovními podmínkami 21. století," řekl Středula.

Podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku