6. února 2009 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilka z Kolína neodejde

Zaměstnanci kolínské automobilky TPCA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci kolínské automobilky TPCA | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën nemá v plánu stěhovat svůj závod z České republiky do Francie, kde sídlí centrála firmy. Potvrdil to zdroj z tiskového oddělení koncernu, který si nepřál být jmenován. Zároveň odmítl jakkoli komentovat čtvrteční výroky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který považuje za nepřípustné, aby se auta francouzské značky vyráběla v Česku a pak prodávala ve Francii.

Podle tohoto zdroje firma neustoupí od expanze ve střední Evropě, a tedy od výroby jak v České republice, tak na Slovensku. Koncern prý přitom nemůže být obviňován, že stěhuje své závody z Francie, kde vyrábí zhruba polovinu všech svých vozidel a například 92 procent motorů. Pouze další rozšiřování své činnosti provádí více v mezinárodním měřítku, dodal zdroj.

V Česku má PSA Peugeot Citroën společný závod s japonskou Toyotou. Firma sídlící v Kolíně počítá s tím, že letos vyrobí podobně jako loni kolem 324.000 vozů. PSA Peugeot Citroën má závod rovněž ve slovenské Trnavě.

Sarkozy ve čtvrtek označil za zásadní pro záchranu francouzských pracovních míst zabránit stěhování továren do zahraničí a zároveň vyslovil přání přestěhovat pokud možno ty provozovny francouzských firem již umístěné v cizině zpátky do Francie.

Francouzský průmysl je nynější celosvětovou hospodářskou krizí zasažen o to tvrději, že potíže pociťoval již před ní. Dlouhodobě se potýká například ve srovnání s Německem s nižší efektivitou práce a neschopností udat své výrobky na mezinárodních trzích.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ COACH

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč