Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky jsou z krize venku. Výroba aut vyskočila o 30 procent

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA Výroba osobních a lehkých užitkových automobilů v Česku v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 29,6 procenta na 266 tisíc vozů.

Nejvíce vyrobila Škoda Auto, které stoupla produkce o 37,6 procenta na 135 tisíc aut.

"Nárůst je dán zvýšením produkce u všech výrobců osobních automobilů. Nutno však uvést, že v 1. čtvrtletí roku 2009 byla výroba ve Škoda Auto výrazně ovlivněna nižší poptávkou a ve firmě Hyundai Nošovice docházelo k postupnému náběhu výroby," uvedl ředitel sdružení automobilových výrobců Antonín Šípek.

Výroba v kolínské TPCA se v prvním čtvrtletí zvýšila o dvě procenta na 89 tisíc aut, v Hyundai pak vzrostla o 110 procent na 42 tisíc vozů.

Produkce nákladních aut se zvýšila o 19,4 procenta na 302 vozů. Z toho 111 vyrobila letňanská Avia, která zaznamenala meziroční nárůst o 208 procent.

Tatra naopak snížila výrobu o 12 procent na 191 vozů. Výroba přípojných vozidel kvůli přetrvávajícím dopadům krize klesla o třetinu na 154 kusů.

Výrobci autobusů ohlásili celkový pokles o polovinu na 459 vozidel. Pokles zasáhl všechny tuzemské firmy, tedy Iveco, SOR Libchavy, Tedom a KH motor Centrum, a pohyboval se v rozmezí od 40 do 60 procent.

Kategorie motocyklů zaznamenala pokles o 43 procent na 140 vyrobených strojů od týnecké Jawy.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!